Daniel Larsson är en företagsam, ung kille som redan efter sin utbildning hade som önskan och plan att starta sin egen byggfirma. Sagt och gjort, nu driver han på egen hand DL Bygg & Montage AB, som han startade upp i årsskiftet och sedan dess har det varit fullt upp. – Det har varit en dröm ända sedan jag blev utbildad snickare, jag har haft som mål att starta eget. Och jag ville starta i ung ålder, det finns ingen mening att vänta, säger Daniel.
Daniel Larsson är en tjugotreårig lindesbergskille med driv och energi och med en rejäl glimt i ögat. Han började sin snickarkarriär på Lindeskolans byggprogram och har sedan dess arbetat som snickare på företag i stan. Bland annat har Daniel varit med och byggt förskolan på Kyrkberget, och han berättar att han varit lite överallt och byggt och att han hunnit lära sig mycket. Men så nu slog han slag i saken och startade sin egen byggfirma; DL Bygg & Montage AB.
– Jag kände att jag hade möjligheten att göra det, det var rätt tillfälle. Det finns verkligen att göra. Det har varit en dröm ända sedan jag blev utbildad snickare, jag har haft som mål att starta eget. Och jag ville starta i ung ålder, det finns ingen mening att vänta, menar Daniel.

I oktober inledde han den stora drömmen med att gå en sju veckor lång kurs i att starta eget, för att sedan i årsskiftet dra igång sitt DL Bygg & Montage.
– Det var lika bra att lära sig grunderna så jag gick på det varje torsdag, det är faktiskt mer pappersarbete än jag hade tänkt mig. Jag får en del hjälp med det, det underlättar så jag kan inrikta mig på snickeriet. Än så länge är det annars bara jag som jobbar i företaget, men man får väl se hur det blir i framtiden, konstaterar Daniel.
Det kan vara både slitigt och en riktigt tuff utmaning att dra igång en egen firma, men att starta sin dröm har såhär långt varit odelat positivt, och Daniel säger:
– Det är perfekt, både kul och roligt att få ta egna initiativ och planera själv. Man får inte samma sorts möjligheter annars.
DL Bygg & Montage AB erbjuder på det stora hela allt inom byggnationer, och även en
del monteringstjänster; såsom dörrar och fönster. Han jobbar på uppdrag både för privatpersoner och företag, med främsta inriktningen på privatkunder. Och det är i Örebro län och där runtomkring som han håller till. Daniel poängterar också att han har allt man kan tänkas behöva som egen företagare; F-skatt, ID06, försäkringar och ROT och RUT.
– Det ska inte vara något halvtask, utan jag vill ha det ordentligt från början!
Med flera års erfarenhet, en stark drivkraft och ett stort intresse är Daniel väldigt mån om sina kunder och noggrann med de olika uppdrag som trillar in. Han berättar:
– Jag är en seriös kille som vill att kunderna ska bli nöjda, och jag gör alltid mitt bästa för att de ska bli det. Är dem nöjda så är jag nöjd. Jag är lätt att ha en dialog med och jag har lätt för att förstå kunden, jag kan ta kunderna på rätt sätt.
HÄR! hittar ni DL Bygg & Montage AB.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.