- När dagens vuxna var unga var porren svåråtkomlig. Nu finns den 24/7, säger Nina Rung. Foto: Ewa Stackelberg.
Unga och porr: ”Vuxna måste ta ansvar”
Pornografin har blivit hårdare, den brer ut sig på nätet. 15-åringar söker vård för skador i underlivet. Tonåringar tror att det gäller att vilja ha sex flera gånger om dagen.
Det här vill föreläsnings-projektet Föräldrar Emellan i Lindesberg att föräldrar ska prata om – med sina ungdomar. Vilka är konsekvenserna av ungas porrkonsumtion och vilka normer lever unga med? Vad upplever unga själva som problem kopplat till kropp och sexualitet?
Katarina Svensson Flood är barnmorska på en ungdomsmottagning och Nina Rung kriminolog och genusvetare. Tisdag 30 november föreläser de på Lindeskolan i Lindesberg.
Katarina Svensson Flood säger att porren ger de unga orealistiska krav. Foto: privat
När Katarina Svensson Flood får frågan om den aggressiva porren idag har blivit norm för hur ungdomar ska ha sex. Då behöver hon bara lyssna på de unga.
– De är ärliga och vågar prata om sex och porr. Hur det ser ut på nätet. Det är föräldrarna, de vuxna, som inte har fått verktygen för bra samtal med de unga, säger Katarina Svensson Flood. Men det är bättre med ett pinsamt samtal än inget samtal alls.
Det är dåliga kunskaper om sexualitet, sexuell hälsa och porr i den vuxna befolkningen. Det märker jag när jag skriver på nätet, säger hon.
Hon är väldigt bestämd när det gäller pornografin. Det är absolut inget för unga under 18 år. Och det har blivit värre på nätet. Det är de vuxnas ansvar att ha koll på vad barnen läser och ser på nätet, menar hon.
Ungdomar lever med orealistiska föreställningar och förväntningar och krav på att ställa upp. Det är främst unga tjejer som drabbas, när de inte vill – t ex ha analsex. De kan får fysiska besvär och samlagssmärtor förekommer. Det händer att unga pojkar äter Viagra och har orealistiska förväntningar på könsorganet, berättar Katarina Svensson Flood.
Nina Rung är kriminolog och genusvetare. Hon berättar om undersökningar som klart visar hur porren spritt sig och används långt ner i åldrarna.
– Drygt var fjärde kille på gymnasiet konsumerar porr väldigt mycket säger hon. Pornografin är väldigt tillgänglig för de unga – också för de riktigt unga.
Hon redovisar chockerande data – pojkar som konsumerar porr redan från 12 år, flickor från 14!!!
– Det här är ”elefanten i rummet”, det ingen pratar om, säger Nina Rung och hon ser att de unga går före när det gäller pornografin eftersom de har tillgång till nätporren som inte ens fanns när många av oss vuxna växte upp. Sett till de vuxna, så konsumerar 70 procent av männen porr medan 70 procent av kvinnorna inte gör det.
– De bilder av sex som förmedlas kan leda till allt från avsaknad av intimitet till mäns våld mot kvinnor. Och framförallt en skev bild av vad nära relationer och sex är.
Föreläsningen är i Lindeskolans aula tisdag 30 november kl 18.30 – 20.30 och kan också följas direkt på nätet:
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...