- När dagens vuxna var unga var porren svåråtkomlig. Nu finns den 24/7, säger Nina Rung. Foto: Ewa Stackelberg.

Unga och porr: ”Vuxna måste ta ansvar”

Pornografin har blivit hårdare, den brer ut sig på nätet. 15-åringar söker vård för skador i underlivet. Tonåringar tror att det gäller att vilja ha sex flera gånger om dagen.
Det här vill föreläsnings-projektet Föräldrar Emellan i Lindesberg att föräldrar ska prata om – med sina ungdomar. Vilka är konsekvenserna av ungas porrkonsumtion och vilka normer lever unga med? Vad upplever unga själva som problem kopplat till kropp och sexualitet?

Katarina Svensson Flood är barnmorska på en ungdomsmottagning och Nina Rung kriminolog och genusvetare. Tisdag 30 november föreläser de på Lindeskolan i Lindesberg.

Katarina Svensson Flood säger att porren ger de unga orealistiska krav. Foto: privat

När Katarina Svensson Flood får frågan om den aggressiva porren idag har blivit norm för hur ungdomar ska ha sex. Då behöver hon bara lyssna på de unga.

– De är ärliga och vågar prata om sex och porr. Hur det ser ut på nätet. Det är föräldrarna, de vuxna, som inte har fått verktygen för bra samtal med de unga, säger Katarina Svensson Flood. Men det är bättre med ett pinsamt samtal än inget samtal alls.

Det är dåliga kunskaper om sexualitet, sexuell hälsa och porr i den vuxna befolkningen. Det märker jag när jag skriver på nätet, säger hon.

Hon är väldigt bestämd när det gäller pornografin. Det är absolut inget för unga under 18 år. Och det har blivit värre på nätet. Det är de vuxnas ansvar att ha koll på vad barnen läser och ser på nätet, menar hon.

Ungdomar lever med orealistiska föreställningar och förväntningar och krav på att ställa upp. Det är främst unga tjejer som drabbas, när de inte vill – t ex ha analsex. De kan får fysiska besvär och samlagssmärtor förekommer. Det händer att unga pojkar äter Viagra och har orealistiska förväntningar på könsorganet, berättar Katarina Svensson Flood.

Nina Rung är kriminolog och genusvetare. Hon berättar om undersökningar som klart visar hur porren spritt sig och används långt ner i åldrarna.

– Drygt var fjärde kille på gymnasiet konsumerar porr väldigt mycket säger hon. Pornografin är väldigt tillgänglig för de unga – också för de riktigt unga.

Hon redovisar chockerande data – pojkar som konsumerar porr redan från 12 år, flickor från 14!!!

– Det här är ”elefanten i rummet”, det ingen pratar om, säger Nina Rung och hon ser att de unga går före när det gäller pornografin eftersom de har tillgång till nätporren som inte ens fanns när många av oss vuxna växte upp. Sett till de vuxna, så konsumerar 70 procent av männen porr medan 70 procent av kvinnorna inte gör det.

– De bilder av sex som förmedlas kan leda till allt från avsaknad av intimitet till mäns våld mot kvinnor. Och framförallt en skev bild av vad nära relationer och sex är.

Föreläsningen är i Lindeskolans aula tisdag 30 november kl 18.30 – 20.30 och kan också följas direkt på nätet:

Digital föreläsning: Anmäl dig på denna länk.

Läs mer: ”Om porren som skadar”

Publicerad 26 november 2021 klockan 10:31

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tom Persson (SD). Foto: Camilla Lagerman. Per Söderlund (SD). Foto: Riksdagen

Replik till Tom Persson och Per Söderlund

REPLIK: Frågor till Tom Persson och Per Söderlund med anledning av debattartikeln ”Äldreomsorgen är inget integrationsverktyg” i Lindenytt 18 augusti.

20 augusti 2025 klockan 10:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Bilden är tagen i samband med det senaste provfisket. Foto: Lindessjöns FVO

Gott hopp inför fisket: ”Ser bra ut”

Nu på fredag arrangeras sensommarens höjdpunkt för många. Det har blivit dags att ladda burarna och bege sig ut för allmänhetens kräftfiske – om man nu haft glädjen att tilldelas ett fiskeland. Men även om man deltagit i utlottningen och då missat chansen – så finns det en ny chans nu.
– Det finns cirka 15 land kvar, som de som har lottats inte har löst ut. Den som så vill kan höra av sig till oss, så ordnar vi ett land, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

19 augusti 2025 klockan 13:23 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Äldreomsorgen är inget integrationsverktyg

INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom ä...

Man anhållen – misstänks ha misshandlat sin partner

En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin ...

bildspel Hemlig gäst dök upp på Almgrens sjökonsert

Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin ...

Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.

15 augusti 2025 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Mitt möte med den ovanliga stäpphöken

Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.

15 augusti 2025 klockan 14:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Slöjdfestivalen tillbaka i Siggebohyttans bergsmansmiljö
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spä...
14 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Engagerade medborgare – kontakta mig
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla...
14 augusti 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Kristinavägen ska asfalteras – kvällar och nätter
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls...
14 augusti 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell och Lisa Alvbåge framför det som blir Kotten & Co nya lokal. Foto: Camilla Lagerman

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.

13 augusti 2025 klockan 12:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Här stängs vattnet av

På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.

13 augusti 2025 klockan 08:53 av Fredrik Norman Visa hela artikeln


Glada jubileumsfirare passerade Norsviken på väg mot Linde Båtklubbs jubileumsfest vid Ånäs. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linde Båtklubb inledde 30-årsdagen med samlad kortege

Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.

9 augusti 2025 klockan 20:42 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Lycka hos familjen Ormvråk

Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags ...

Vem tycker du skall få årets kulturpris?

Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris ...

Bil krockade med älg – orsakade stopp på R50

En viltolycka med älg har inträffat på riksväg 50 i höjd med Dalskogen utanför Lindesberg. Enligt ...

bildspel Fyrbent parad skänkte glädje i centrum

En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under ...

Lindesberg behöver ett nytt handslag

INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det ...

Lindesbergs centrum. Foto: Fredrik Stenfelt

Fortsatt butiksdöd eller inte: Hur vill vi leva med och utveckla vårt centrum?

INSÄNDARE/DEBATT: Den 2 juli presenterades den årliga rankningen från Nyhetsmagasinet Fokus där man listat värdet av att leva i landets olika kommuner. Siffrorna hämtas från analysföretaget Infostat som följer de svenska medborgarnas uppfattning i olika frågor. Lindesberg kommer på plats 109 av Sveriges 290 kommuner.

6 augusti 2025 klockan 10:55 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nya sopbilar rullar in när kommunen anlitar ny avfallsentreprenör
Vid månadsskiftet augusti–september byter Lindesbergs kommun entreprenör för avfallsinsamlingen – från tidigare NordRen AB till Allmiljö i ...
5 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset...
5 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Båtklubben firar 30 år – med kortege och fest: ”Fira med oss”
Lördag den 9 augusti arrangerar Linde Båtklubb det årliga eventet ”Båtens dag” – en dag då båtentusiaster samlas för den traditionella b...
4 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-08-01

2025-08-01

2025-07-31

2025-07-31

2025-07-30

2025-07-30

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-28

2025-07-25

2025-07-25

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-08-20 10:50