LIF Lindesberg hade chansen på dubbla lag i USM:s final, men för A-pojkarna tog resan slut den här gången. Laget slutade trea i sin grupp och slogs ut i steg 4. Helgen blev ändå en brandgul fest, för herrjuniorerna passade i fredags på att säkra kvalspel.
LIF Lindesbergs juniorer hade förra helgen tagit klivet vidare till USM:s finalsteg. Nu var förhoppningarna att A-pojkarna också skulle lyckas med det, men tyvärr tog det stopp i steg 4 för de brandgula.
Laget hade lottats i samma grupp som Alingsås, värden Borlänge och storfavoriten H43. Efter seger i lördagens möte med Borlänge hade LIF skaffat sig chansen på förstaplatsen, men söndagen följdes sedan upp med två knappa och tunga förluster. Det betyder tredjeplats för A-pojkarna och slutet på USM-resan.
– Vårt USM har varit helt okej, framförallt med tanke på att stommen är ett år för ungt. Det har märkts många gånger i fysiken. Framförallt märktes det när vi mötte Alingsås och H43, de var lite tyngre och lite starkare, säger LIF-tränaren Robin Doverhagen.
– Vid steg 1 gjorde vi det godkänt, då hade vi några nya från handbollsgymnasiet som skulle spelas in. Steg 3 var väldigt bra med två bra matcher mot Nyköping och Aranäs, som vi slog ut. Sen här gör vi en okej match mot Borlänge, en sämre insats mot Alingsås och en grymt bra match mot H43. Just H43 är det bästa laget i det här steget och det är bara att gratulera dem till finalsteget som de kommer att göra väldigt bra på.
Vid sidan av A-pojkarnas steg 4-spel i Borlänge var även herrjuniorerna igång. LIF Blå spelade en nyckelmatch i seriespelet, där en poäng skulle betyda garanterat kvalspel uppåt. Det blev även seger mot tabelltvåan Cliff och samma juniorlag som har USM-final att vänta kan nu även ställa in sig på en kvalkamp. Där ställs LIF mot Boden.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.