Fornaboda rustar för en klassisk travsöndag. Imorgon arrangerar man årets andra tävling med tretton starter, 160 hästar och flera intressanta namn. Något som lockar extra mycket är V64-loppen.
För lite dryga två veckor sedan hölls årspremiären ute vid Fornaboda Travbana. Imorgon är det dags för nästa tävling, då banan står värd för prestigefulla V64. Konceptet bjuder på flera starka namn och skruvar därmed upp förväntningarna på förhand.
– Jag hoppas ju naturligtvis att vi ska få en fin travsport. Det känns som att kvaliteten på hästarna som kommer ska vara i absolut toppklass, säger sportchefen Claes Broberg.
– Sen hoppas jag så klart också att vi har vädret med oss. Alla trivs så mycket bättre då. Vi har inte satt något mål på publiksiffran, men jag tycker att det borde bli en bra publik med så fina tävlingar.
Uppemot 160 tävlande hästar
Morgondagens tävlingar är planerade till eftermiddagen och första start går 14.00. Totalt finns elva lopp med på schemat, men utöver det tillkommer även ytterligare två starter. Det innebär att publiken kan räkna med att få se uppemot 160 tävlande hästar under dagen.
Bland de många ekipagen finns ett flertal riktigt namnkunniga, däribland ”I Won’t Dance”. Dessutom går hästar som ”Village Suprise” och ”Mr Southwind” in som favoriter till sina respektive lopp. V64-starterna har därför stor potential till att bjuda på underhållning.
– Det är även norskt stallblod som är med här. Det är lite blandat med hästar från alla håll och kanter, det ska bli kul att få se dem ute på banan, avslutar Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.