Efter LindeNytts publicering under torsdagen, där två före detta elever från Lindbackaskolan uttalade sig kritiskt, gavs skolledningen möjligheten att bemöta kritiken.
– Som verksamhetschef i grundskolan blir jag jätteglad att det går bra för Luna och Zacharias i Storåskolan, säger Åsa Jönsson.
Under onsdagens stormöte i Storå träffade LindeNytt ungdomarna Luna och Zacharias, som gav sin bild av skolmiljön både på Lindbackaskolan och Storåskolan. Efter onsdagens publicering gavs därför skolledningen vid Lindbackaskolan möjlighet att bemöta ungdomarnas kritik, något som verksamhetschef Åsa Jönsson tog på sig att göra.
– Som verksamhetschef i grundskolan blir jag jätteglad att det går bra för Luna och Zacharias i Storåskolan. Vi vet ju att Storåskolan gör ett jättebra jobb på många sätt och vis. Det vi tycker är tråkigt är att skolor ställs mot varandra i det här, för naturligtvis finns det otroligt mycket bra att säga om Storåskolan, men det gör det också om Lindbackaskolan, precis som det också finns problem på båda skolorna, säger hon och fortsätter:
– När det gäller elever som kanske tycker att något passar mindre bra, så är ju vi jätteglada när man hittar ett sammanhang som passar mycket bättre. Det är ju så med en del elever, att man har utmaningar och svårigheter som gör att vi får testa olika saker, prova oss fram, tills vi förhoppningsvis hittar den lösningen som passar absolut bäst för just den eleven. Där finns det jättegoda exempel på båda skolorna, så vi är jätteglada för alla elever som det går bra för, men är ledsna för att man ställer skolorna mot varandra. Vi kan har förståelse för det i den här situationen, men nu verkar det inte som att utredningen leder till något beslut att flytta 7-9 Storåskolan, så den farhågan verkar ju vara över.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.