Johan Persson är Lindekillen som har varit i Värmlands skogar och spelat hockey i tre säsonger. Han har bott i Karlstad, utbildat sig till rörmokare och framgångsrikt spelat hockey med Grums. Till och med så framgångsrikt att han blivit utnämnd till Niklas Wikegårds favorit.
På 86 matcher i Grumströjan har Johan levererat 93 poäng,
vilket är ett riktigt bra facit.
– Jag trivdes jättebra, både med laget och att bo i Karlstad,
vilket gjorde att det fungerade bra på isen. Jag fick stort förtroende med
mycket speltid och då trillade poängen in, berättar Johan Persson.
Efter tre år var det så dags att bryta upp från Karlstad
och Grums, helt enkelt för att Johan blev erbjuden något mer lockande.
– John Falck från Lindlövens sportgrupp ringde och
presenterade ett spännande förslag, ett upplägg på vad styrelsen har för mål
med klubben. Nu fanns något som inte fanns när jag lämnade klubben för fyra år
sedan. Dessutom så känns det som ett starkt och spännande lag på pappret.
Trots bara en vecka in i issäsongen så märker Johan
skillnad på mycket i klubben och då pratar vi inte endast om det faktum att det
bara är tvillingarna Olsson Fromell och Patrik Säfström som är kvar i klubben
sen senast det begav sig.
– Det är stor skillnad. Allt är mycket proffsigare och
det finns ett seriöst upplägg. Man ser även folk från styrelsen nere i hallen
som är intresserad, sådant gör mycket, säger Johan.
Något mål för säsongen har de än inte satt med laget, men
personligen så har Johan ett tydligt mål.
– Först och främst är målet att ta en tröja i laget, men
det är många duktiga spelare så det är hård konkurrens i laget. Målsättning får
vi återkomma till, men det är bra tryck på träningarna så det ser bra ut.
Till sist så är jag ju nyfiken på det där med ”Wikegårds
favorit”, var kommer det ifrån?
– Niklas var och såg en match som vi spelade borta mot
Valbo och jag gjorde ett mål, någon assist och smällde på och tacklade rejält
vid ett par tillfällen. Tydligen så föll detta Niklas i smaken och han nämnde
mig i sin videoblogg som han hade på Expressen.
Är det vad ditt spel kommer tillföra Lindlöven den här
säsongen?
– Jag är en ganska tuff spelare som gillar att gå in i
skiten framför mål, då brukar det alltid bli att man petar in något mål också,
avslutar Johan Persson.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.