WSK Lindesbergs damlag är klara för uppflyttning. I gårdagens bortamatch mot Kumla IBK vann laget med 6-4, efter att ha kopplat greppet i mittenperioden. Vinsten innebar att seriesegern nu är klar för Linde-laget.
Inför lördagens bortamöte mot Kumla IBK hade WSK Lindesbergs damlag verkligen skaffat sig ett guldläge. Med i princip idel segrar hade laget 41 poäng och allt som skiljde till en säkrad serieseger var tre poäng mot Kumla. Det var tre poäng som man kom att lägga vantarna på.
För även om hemmalaget Kumla inledde bäst och tog ledningen kom WSK tillbaka. Med sexton minuter på klockan höll sig Sandra Karlsson framme och satte kvitteringen. Sedan kom det matchvinnande rycket i mittenperioden.
Inom loppet av två minuter satte WSK både 1-2 och 1-3. Kumla reducerade visserligen två gånger om, men WSK kunde ändå gå till den sista periodvilan med en tvåmålsledning.
En period senare var vinsten ett faktum, men först efter stor dramatik. Kumla tog sig nämligen tillbaka och avgörandet kom först när WSK satte 4-6 i slutsekunden. Duon Sandra Karlsson och Jessica Fjellman blev stora matchvinnare. Med sina fem mål och två assist låg de bakom det mesta i målväg, vilket i slutändan fällde avgörandet.
I och med vinsten är seriesegern nu garanterad. Elva poäng skiljer nu ner till serietvåan Lillån IBK, som har tre matcher kvar att spela och WSK endast en. Detta innebär att WSK Lindesbergs damlag spelar i division 2 nästa säsong.
Matchfakta Kumla IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 4-6 (1-1, 1-3, 2-2)
Skott: 16-30
Mål WSK: 1-1 Karlsson, 1-2 Fjellman (Karlsson), 1-3 Andersen (Håkansson), 2-4 Karlsson (Fjellman), 2-5 Fjellman (Håkansson), 4-6 Karlsson
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.