Sedan ett par dagar tillbaka står det klart att Teemu Sarna fortsätter som tränare för Lindesberg Volley. På tisdagskvällen var finländaren tillbaka i tränarrollen, när han höll i ett första pass med spelartruppen. Sex kvarvarande spelare och en tryouttrio medverkade när Linde drog igång försäsongen 2016.
Igår kunde LindeNytt rapportera om beskedet att Teemu Sarna blir kvar i Lindesberg Volley. Den finländske tränaren har kritat på en ettårig förlängning på sitt kontrakt, som annars hade löpt ut denna sommar. Att det blev en fortsättning var ett väl genomtänkt beslut som kändes naturligt.
– Vi började att diskutera om en förlängning för länge sedan, redan efter nyår. De ville ha mig kvar och jag var intresserad av att stanna ett år till, berättar Teemu själv och utvecklar sig.
– Den här säsongen var inte perfekt, så att säga. Men jag är övertygad om att vi kan göra något riktigt bra här och därför ville jag stanna.
Ja, säsongen som gick blev en turbulent historia för Lindesberg Volley. Laget kom till spel med idel semifinalplaceringar under 2010-talet, men lyckades inte hålla den fina trenden vid liv. En bidragande faktor till det var de många rockaderna som gjordes i truppen. Först i upptakten på januari hämtades den sista pusselbiten Therese Granlund in och Teemu upplevde svårigheter med att spela ihop laget.
– Det var en svår säsong, vi hade spelare som försvann och spelare som kom in. Laget var inte redo och vi hade inte tiden att träna ihop oss. Men det här året har vi mer tid på oss. Vi har redan satt ihop många delar av laget inför försäsongen, då kan vi börja tidigare och lära in oss mera.
”Hoppas någon av dem spelar i Lindesberg nästa säsong”
Det tidiga uttåget i vårens slutspel är nu lagt till handlingarna. Istället blickar Teemu och Linde fram emot kommande säsong, ett arbete som redan är långt gånget.
A-truppen höll under tisdagskvällen en återträff, där sex bekanta ansikten fanns på plats. Freja Morén, Anna Lennartsson, Martina Svensson, Rebecca Andersson, Rebecka Gustafsson och Elsa Arrestad deltog alla på passet och Lindes förhoppning är att behålla samtliga dessa spelare. Dessutom hade man bjudit in en trio som fick chansen att göra avtryck inför ögonen på ledarstaben.
– Det här var en tryout inför nästa säsong. Vi hade tre nya spelare som vi tittade på hur de spelade och vad de skulle kunna bidra med, berättar Teemu som varken kan säga bu eller bä om vartåt det lutar med provspelarna.
– Självklart är det möjligt att någon av dem blir kvar här och jag vill att det blir så. Sen handlar det inte bara om vad jag vill, utan både spelaren och klubben ska vilja det också. Men jag hoppas att någon av dem spelar i Lindesberg nästa säsong.
Passet innehöll flera olika moment och Teemu drillade sina spelare hårt. Lång tid återstår till det att Elitserien på nytt drar igång, men laget har växlat upp träningsmotorerna i god tid. Lindesberg Volley har via sportchefen Dan Walterson meddelat att det uttalade målet för nästa säsong är GP-guld och SM-final.
– Naturligtvis är det vårat mål att ta oss dit. Samtidigt går det inte att säga för mycket innan man vet vilket lag man ställer på benen, svarar Teemu sansat men tillägger även.
– Vi vill ta medalj nästa år och nu är det bestämt att vi ska nå dit. Då måste vi förbereda oss på bästa sätt. Nu gäller det att få ihop ett lag som kan lyckas med att uppnå målet.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.