Frövi Judo arrangerade på lördagsmorgonen sitt klubbmästerskap. Uppemot 50 tävlande i alla åldrar sökte sig till Arenan, där det gjordes upp på tre mattor i hela 14 klasser. Bakom initiativet stod gymnasieeleverna Erik Enkvist och Marcus Enström.
Lördagen fick tidigt en riktig rivstart för de judotrogna i Bergslagen. Redan vid 10-tiden öppnade Frövi Judo upp Arenans portar och bjöd in sina medlemmar till klubbmästerskap. KM:et blev som väntat en stor succé, med hela 48 tävlande i så mycket som 14 klasser.
– Det var från de allra minsta på 6-7 år och upp till de som passerat 40-strecket. Så vi hade en riktigt bra spridning, berättar Peter Andersson från Frövi Judo.
Arrangörerna höll ett högt tempo i tävlingen, som pågick med matcher på tre parallella mattor. När krutröken lagt sig stod slutligen 14 klubbmästare med varsin guldmedalj i handen. Bland dessa fanns både erfarna ansikten och nya bekantskaper, något som var själva tanken med tävlingen.
– En anledning till att vi höll den här tävlingen var för de yngsta som inte tävlar så mycket än. Nu fick de vara med, testa på och se hur det går till på en tävling, förklarar Andersson och fortsätter.
– Samtidigt är det ett bra tillfälle för de lite äldre att lära sig ta ansvar. Att de får prova på hur det fungerar med att organisera allt runt omkring själva tävlingen.
Framtida KM: ”Ska bli ett årligt inslag”
Detta var Frövi Judos första KM sedan det uppehåll som klubben haft. Initiativtagare till nystarten var Erik Enkvist och Marcus Enström, två elever vid Lindeskolan. Duon läser det sista året på judogymnasiet och som sitt projektarbete valde man att arrangera ett KM för Frövis räkning. Resultatet blev mycket lyckat och nu lovar Peter Andersson en fortsättning på mästerskapet.
– Ja, vi siktar på att det här ska bli ett årligt inslag i vår tävlingskalender.
Den tävlingskalendern är redan i dagsläget välfylld. Under den närmaste veckan reser Frövi till Lund för tävling i BUDO-NORD Cup, samtidigt som ytterligare ett gäng tar sig till litauiska Kaunas för Europacupen. Om en dryg månad väntar sedan judofestivalen hemma i Arenan och det är härliga veckor som väntar.
– Det här är det sista rycket nu innan sommaren. Vi kommer att få en riktigt intensiv avslutning, konstaterar Andersson nöjt.
Frövi Judos samtliga klubbmästare:
Klass 1: Stina Bucher
Klass 2: Elvira Skoglund
Klass 3: Valter Alenback
Klass 4: Ali Hajiyev
Klass 5: Charlie Axelsson
Klass 6: Simon Mehlqvist
Klass 7: Alma Alenback
Klass 8: Mayla Nilsson
Klass 9: Ingrid Nilsson
Klass 10: Tore Holgersson
Klass 11: Ella Andersson
Klass 12: Gustav Holgersson
Klass 13: Ebbe Ledin
Klass 14: Mark Johansson
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.