Idag inleds årets andra EM-deltävling i rallycross i norska Hell. Philip Gehrman finns på plats för att ta revansch från Belgien, där bilen tidigt gav upp. Nu kommer Lindesbergs-föraren till start med en ny motor och han är laddad för att nå långt.
För en knapp månad sedan inledde Philip Gehrman sin tävlingssäsong inom rallycrossen. Då var platsen belgiska Mettet där den första EM-deltävlingen kördes, en tävling som för Philips del blev ett misslyckande. Redan på det första träningsvarvet råkade hans Ford ut för en skada och helgen var därmed över.
Därefter har Philip hunnit med en SM-tävling i Tomelilla, då han körde en lånad bil. I veckan kom äntligen motorn tillbaka efter att ha renoverats i Storbritannien och teamet har satt ihop bilen på nytt. Det innebär en fräsch Ford lagom till helgens nya EM-deltävling i Norge.
– Vi startade upp bilen och varmkörde den ordentligt innan vi åkte hit. Det lär riktigt bra. Så fint som bilen går nu vet jag inte om den gjort sedan vi köpte den, berättar Philip glatt.
Nu väntar alltså EM på nytt, denna gång på banan i Hell strax utanför Trondheim. Team Gehrman anlände redan under onsdagskvällen och tävlingen pågår från fredag till söndag. Normalt sett kör Philip endast två dagar i följd, men denna gång väntar både träning och det första kvalheatet redan under fredagen. Starten för träningen är satt till 17.00 och Philip gillar schemat.
– Idag blir det rätt så lugnt, medan lördagen blir tuffare med tre kvalheat. Då lär man vara tröttkörd efteråt. Sen är det bara semifinaler och final på söndag och jag tycker faktiskt riktigt mycket om det här upplägget.
”Varenda tävling handlar om att vinna”
Efter att ha tvingats kasta in handduken i Belgien och nått semifinal på SM i Tomelilla går nu Philips säsong vidare. Teamet har på förhand målat upp höga förväntningar på tävlingsåret. De förväntningarna står även fast, trots de problem man haft med Forden.
– Varenda tävling det här året handlar om att vinna. Om vi ska någon som helst chans på EM-titeln är det vad som krävs, för titeln är vad vi siktar på, slår Philip fast och blickar fram emot helgen i Hell.
– För mig själv handlar det mer om att hålla tummen för att bilen håller. Man har ju tappat lite förtroende för den, så det gäller att bygga upp det förtroendet igen.
Banan som gäller för helgen är ovanligt kuperad och bjuder på varierande partier. Med sin nya motor på plats väntar en ny typ av körning för Philip, som planerar att undvika de riktiga toppvarvningarna för att spara på bilen. Taktiken är lagd och nu ser föraren fram emot en laddad EM-helg.
– Om allt fungerar bra blir det verkligen åka av! Då är vi med i den absoluta toppen, det vet vi. Det är nu som det ska släppa och som vi ska få lite medflyt.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.