Nya travfester väntar till sommaren och den 4:e maj körs årspremiären vid Fornaboda. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Tävlingskalendern släppt för 2017: ”Ett schema likt tidigare år”

Med ett drygt halvår kvar till säsongsstart har Fornaboda Travbana presenterat sina tävlingsdagar för 2017. Banan har precis som förra året tilldelats elva tävlingar, fördelat över fyra månader. Claes Broberg är nöjd med schemat som bland annat innehåller V86 och midsommardagen.

Under torsdagen släppte Fornaboda Travbana sin nya tävlingskalender för nästkommande år. Precis som den gångna säsongen kommer 2017 att innehålla elva tävlingsdagar, där årspremiären körs 4:e maj och finalen 3:e augusti. På schemat sticker midsommardagen (24/6) och V86-kvällen (5/7) ut som de stora dragplåstren med förväntat höga publiksiffror.

– Jag är relativt nöjd, det vart ett bra upplägg. Sen är det ett schema som är likt mot tidigare år och det får vi vara nöjda med, kommenterar Örebrotravets sportchef Claes Broberg.

I vanlig ordning har schemaläggningen gått till på så vis att Fornaboda själva fått lämna in en lista på önskade datum. Svensk Travsport har därefter sytt ihop hela det svenska tävlingsåret och det har resulterat i att Fornaboda tilldelats elva tävlingar.

En förändring mot det gångna året är att det nu blir ett lunchtrav mer på schemat. Dessutom kommer helgtävlingarna att minska, från sex till tre datum. En av de tävlingar som flyttas till en vardag är V64, detta sedan Svensk Travsport beslutat att hålla samtliga söndagslopp på Solvalla. Men att Fornaboda saknar något på schemat kan inte Broberg tycka.

– Nej, det kan jag inte säga egentligen. Visst hade vi gärna haft V64 på en söndag, men om man centralt beslutar att det ska ligga på Solvalla är det inte mycket annat än att acceptera det. Det fick vi köpa helt enkelt.

”Fornaboda har en väldigt bra status”

Sommaren 2016 blev ännu ett i raden av lyckade tävlingsår för Fornaboda Travbana. Vädret var stundtals riktigt bra och framförallt midsommardagen och V86 lockade storpublik.

– Det har varit ett bra år. Framförallt har vi haft fina framgångar för våra lokala hästar, berättar Broberg och utvecklar.

– Kallbloden har visat framfötterna på slutet och Food Money har gjort ett starkt år. Dessutom har Kåre Axelsson en treåring som fått varit med och tävla med eliten. Vi tar oss an framtiden med tillförsikt, vi har fina hästar kring Fornaboda.

Ledningen kommer nu under vintern att sitta ner och diskutera det färdiga schemat för 2017. Claes Broberg förklarar att det där kommer att beslutas om eventuella förbättringar i evenemangen. Från Fornabodas håll är tongångarna positiva kring att man lyckas behålla de stora tävlingsdagarna, men Broberg vet att Svensk Travsport uppskattar anläggningen.

– Fornaboda har en väldigt bra status i förhållande till att man ändå är en liten bana på en liten ort. Det är otroligt populärt runtom i travsverige och det känns bara positivt. Det är aldrig något snack om att vi ska ha färre tävlingsdagar, utan vi har en stabil och bra utveckling.

Fornabodas samtliga tävlingsdagar 2017:
Torsdag 4/5 – Lunchtrav
Söndag 14/5 – Lunchtrav
Torsdag 25/5 – Breddlopp
Tisdag 6/6 – Nationaldagen
Tisdag 13/6 – V64
Lördag 24/6 – Midsommardagen
Onsdag 5/7 – V86
Söndag 9/7 – Breddlopp
Måndag 17/7 – Lunchtrav
Torsdag 27/7 – Lunchtrav
Torsdag 3/8 – Lunchtrav

Publicerad 3 november 2016 klockan 15:20


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nyblivna silvermedaljörer. Foto: Johan Orrbo

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.

26 augusti 2025 klockan 16:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Åke Lindblom var först med att segra i Fornaboda Grand Prix redan 2006 med Ryan Trot. Nästan 20 år senare så tar stallet sin tredje seger i tvååringsloppet. Foto: Fornaboda Travbana

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.

22 augusti 2025 klockan 17:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.

7 juli 2025 klockan 13:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i ...
20 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

IFK Lindesberg U15 tar nu nästa steg i fotbollskarriären. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.

11 april 2025 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare...

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

Trots en mycket tråkig första halvlek så kunde LIF Lindesberg utmana om en kvalplats mot Allsvenskan. Trots en tiomålsseger mot Tyrold så saknades minst ett mål för att kunna säkra kvalplatsen. Foto: Hasse Persson

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.

8 mars 2025 klockan 19:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i ...
7 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från ...
3 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i...
3 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-02

2025-02-27

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-09-04 05:39