Det har varit en orolig tid på Lindlövens målvaktsfront. Med Charlie Torstensson skadad har laget använt sig av en rad namn den senaste tiden. Nu har dock Löven gjort klart med en långsiktig lösning och lånar in Daniel Marmenlind, 18-årig juniorlandslagsspelare som närmast kommer från HockeyAllsvenskan.
Efter fyra omgångar gick Lindlövens förstaval på målvaktssidan, Charlie Torstensson, sönder. Laget har därefter famlat efter en lösning och Christoffer Ulvestav, Isak Mantler och Jonathan Frykholm har alla testats. Med Torstensson fortsatt skadad har Löven nu presenterat en mer långsiktig lösning och på lördagen presenterades Daniel Marmenlind.
Den 18-åriga målvakten ansluter på lån från Örebro Hockey, där han förra säsongen noterades för en SHL-match. Den här hösten har Marmenlind tillbringat på lån i HockeyAllsvenskan med Vita Hästen. Norrköpings-laget gjorde tidigare i veckan en förändring på målvaktsfronten och släppte då tillbaka Marmenlind till Örebro, något som fick Lindlöven att passa på.
– Vi har haft koll på honom ända sedan förra året och det har varit en öppen diskussion med Örebro hela tiden. När nu möjligheten att få hit honom dök upp tog vi chansen, berättar Jussi Salo.
Utöver sina lånesejourer i HockeyAllsvenskan har Marmenlind även etablerat sig som en juniorlandslagsspelare. 17-åringen har under hösten gjort en match med U20-landslaget, med 94,7 i räddningsprocent. Att Lindlöven nu lyckas locka till sig talangen ser tränare Salo positivt på.
– Det är stort tycker jag, det är ändå en J20-landslagsmålvakt. Det är en riktigt bra värvning.
Torstensson närmar sig comeback: ”Hoppas inom den närmaste tiden”
Låneavtalet mellan Lindlöven och Örebro gäller tills vidare. Samtidigt som Daniel Marmenlind anländer till Bergslagen innebär det att duon Mantler och Frykholm inte spelar vidare med laget. Förhoppningen är att cirkusen på målvaktssidan nu ska lugna ner sig efter en intensiv period, något som vållat laget problem.
– Ja, det är aldrig bra när det är så pass rörigt. Marmenlind blir vår sjunde målvakt den här säsongen och det är inte optimalt, om vi säger så. Samtidigt har det varit en bra konkurrens på målvaktssidan och vi vet att det blir ännu tuffare där nu, resonerar Salo.
Tränaren har nu en målvaktsuppsättning bestående av Marmenlind, Ulvestav och ännu skadade Torstensson. Enligt Salo ska en comeback för det tilltänkta förstavalet närma sig alltmer.
– Han har varit med på isen ett tag nu och kört lite. Jag hoppas att han inom den närmaste är tillbaka med 100 procent, men Charlie spelar inte imorgon.
Det gör istället Daniel Marmenlind. Nyförvärvet ansluter direkt till Lindlöven och debuterar i det viktiga hemmaderbyt mot Köping, en match som spelas i Lindehov med nedsläpp 16.00.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.