Det blev ett tungt poängtapp för Guldsmedshytte SK på fredagen. Borta mot HC Örnen föll laget med 6-9, trots fyra mål från familjen Olsson Fromell. Förlusten gör att GSK tappar till fjärdeplats i tabellen.
Mycket viktiga poäng stod på spel i Trängens Ishall på fredagskvällen. Guldsmedshytte SK gästade tabelltvåan HC Örnen, en duo som inför matchen stod på samma antal poäng.
Matchupptakten gick dock till hemmalagets favör. Örnen gick ifrån till en tvåmålsledning under den inledande kvarten, men Daniel Olsson Fromell gav Guldsmedshytte viss kontakt. Ett tredje mål från hemmalaget skulle dock ge periodsiffrorna 3-1 och i mittenakten ryckte sedan Örnen ordentligt.
För efter att Joakim Olsson Fromell reducerat skickade motståndet tre raka puckar nät, något som gav 6-2. GSK valde då att ta en timeout för att samla sig, något som även gav effekt. Rasmus Ohlsson Fromell gav kort därefter laget kontakt och brorsan ”Jocke” utnyttjade även en straff i periodens slutskede.
Åtta omgångar kvar – tre poäng efter
Tidigt in i tredje fyllde så Oskar Eriksson på med nästa GSK-mål och underläget var plötsligt nere i ett mål. Men närmare än så skulle tyvärr inte Bergslagsgänget komma. Örnen trampade i en högre växel och såg till att döda matchen med ett par snabba mål, till vad som blev slutsiffrorna 9-6.
– Vi kommer inte alls upp till den nivå som vi vill prestera. Örnen utnyttjar våra misstag och hade bud på ännu mera, vi kom undan lite med blotta förskräckelsen i början. Det var ingen bra match och det är tungt att förlora på det sättet, summerar GSK-tränaren Kaj Eskelinen.
För lagets del var det ett tungt tapp. Guldsmedshytte kom till spel med häng på topplaceringen, men efter förlusten är nu Örnen tre poäng före och dessutom med en match mindre spelad. I topp återfinns alltjämt Kungsör som vann stort i sin match.
GSK å sin sida tvingades även se Sala ta klivet förbi i tabellen. Där placerar sig Guldsmedshytte SK nu som fyra med åtta omgångar att spela av serien. Näst på tur står en ny fredagsfight nästa vecka, då laget vänder hem till Råsshallen för att ta emot bottenmotståndet Hällefors.
– Där har vi revansch från den här matchen. Vi måste ta fram spelet och visa att vi verkligen vill hänga på. Det är en ny match med nya förutsättningar, vi ska plocka fram spelet som vi kan ha, kommenterar tränare Eskelinen.
Matchfakta HC Örnen-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 9-6 (3-1, 3-3, 3-2)
Skott: 42-36
Mål GSK: 2-1 Daniel Olsson Fromell, 3-2 Joakim Olsson Fromell, 6-3 Rasmus Ohlsson Fromell, 6-4 Joakim Olsson Fromell, 6-5 Oskar Eriksson, 9-6 Jesper Arvidsson