Sportsligt sett så går det lite tungt för LIF Lindesbergs representationslag men nu är nya klubbchefen på plats. I två veckor har Anders Sjöberg varit verksam på sin nya arbetsplats. Intresset för LIF och flytten till Lindesberg kom med jobbet på Bergslagsposten i mitten av 90-talet. Nu är Anders laddad för en positiv framtid för LIF Lindesberg som förening.
– På den tiden så var handbollen den enda klubben som i princip låg på hyfsad nivå. Ishockeyn låg då längre ner i seriesystemet och volleybollen var inte heller så attraktiv. Det fanns division 3 fotboll i Frövi och så var det handbollen, nu är det en helt annan konkurrenssituation i Lindesberg, berättar Anders.
Anders fick på nära håll vara med om framgångsresan handbollen åkte på med elitserieavancemang, flytt till Idrottshuset i Örebro och Europacupspel. Vad var det som fick Anders att sadla om till klubbchef?
– Främst så ser jag utmaningen i att vara med och lyfta klubben som är en välskött förening, har en stor ungdomsverksamhet som fostrat många bra spelare. Klubben har ambitionen att även fortsättningsvis vara en attraktiv elitförening.
– Vi tittar på en ny vision för föreningen som vi kallar Vision2016 då klubben också fyller 50 år. Vi gör en genomlysning på alla områden och tittar på vad vi kan sätta för mål fram till 2016.
Om vi tittar på den sportsliga biten som inte går enligt planerna, hur jobbar ni för att vända det?
– Till att börja med så har vi inte ekonomiskt utrymme för några stora förändringar utan vi jobbar hårt med den trupp och de ledare som vi har. Vi tycker att vi har en trupp som håller god allsvensk klass, men det handlar kanske mer om det mentala. Vi sitter dock inte overksamma, utan vi vrider och vänder på allt och försöker hitta nya vägar med det material vi har.
Så något nyförvärv är inte aktuellt?
– Vi har en kille som vi hoppas på och det är Petter Lidstedt som är ny för året från Heid i Göteborg. Han fick en stressfraktur i foten i augusti och inte kunnat spela sen dess. Vi tror att han är nära en comeback under november och vi hoppas att han ska bli en injektion för laget. Han har både ett bra skott och kan gå på genombrott, avslutar Anders.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.