Sedan Nordea lämnade Lindesberg för snart ett år sedan, har deras lokal stått tom i korsningen Kristinavägen/Skolgatan – fram tills nu. Sedan en vecka tillbaka huserar Ann-Louise Norling, på Arcus – Utbildning & Jobbförmedling, i lokalerna.
– Vi har funnits i Lindesberg i cirka fem-sex år, men har haft ganska små lokaler tidigare. Nu får vi möjlighet att göra så mycket mer sedan vi flyttade in här, säger Ann-Louise Norling.
Arcus beskriver sin verksamhet som öppen för alla med behov av stöttning och coachning i syfte att komma ut i arbete eller utbildning. Man ser sig som ett komplement till Arbetsförmedlingen som fångar upp den enskilda individen och anpassar åtgärderna utifrån individens behov.
– Vårt arbete handlar om att fånga upp personen i det läge den befinner sig i, säger Ann-Louise och förtydligar:
– Om personen är helt ny och ovetande om hur man går till väga när man skall söka arbete, så börjar vi från grunden och tar det steg för steg. Om det istället rör sig om en person som har viss erfarenhet med sig så börjar vi naturligtvis inte om från början, utan fortsätter arbetet där den personen befinner sig just nu. Vårt mål är hela tiden att få ut personen ut i arbete eller in i en utbildning för att öka möjligheterna till arbete, berättar Ann-Louise Norling.
Vägen dit – till ett arbete eller utbildning – är naturligtvis olika lång och ytterst individuell. Ann-Louise menar att det är oerhört viktigt att vägen dit går med positiva kliv – oavsett hur lång väg man har att gå.
– Det är viktigt att personen mår bra av att komma hit och känner sig inspirerad och tycker att det är roligt samtidigt som chanserna till arbete ökar. Vissa personer behöver ju också en liten knuff för att komma igång och det är betydligt lättare att komma igång om det är roligt också, menar Norling.
Ann-Louise har arbetat hos Arcus i Lindesberg sedan flera år, men på grund av små lokaler har verksamheten inte haft möjlighet att utvecklas på samma sätt som nu blivit möjligt.
– Vi kommer senast från en liten lokal i Folkets Hus. Det är först nu vi kan göra mer när utrymmet gör det möjligt, säger hon.
En nyhet som den arbetssökande kommer mötas av relativt omgående, är att man ordnar föreläsningar och studiebesök ute hos företag.
– Varje onsdag kommer vi ordna det här. Då kommer vi antingen åka ut på studiebesök hos ett företag, som valts ut av de arbetssökande, eller så bjuder vi hit en företagsrepresentant som håller föreläsning för gruppen.
Arcus öppnade de nya dörrarna måndagen 10 april.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.