I mitten av januari nästa år börjar Ann-Louise Johansson sin nya tjänst som personalchef vid Meritor i Lindesberg. Idag har om motsvarande tjänst vid Global Castings i Guldsmedshyttan (tidigare Vestas). Ann-Louise är född och uppväxt i Frövi. – Jätteroligt och spännande med en ny utmaning, säger hon.
Till ny personalchef vid Meritor i Lindesberg har Ann-Louise Johansson utsetts och hon tillträder sin tjänst i mitten av januari. Till dess jobbar hon kvar vid Global Casting (tidigare Vestas), där hon just nu är i full fart med att rekrytera sin egen ersättare.
Tomas Bäckman, platschef vid Meritorfabriken i Lindesberg är nöjd med att det är Ann-Louise Johansson som blir ny personalchef.
– Jag ser det som en stor fördel att Ann-Louise är från bygden. Hon bor och är uppväxt i trakten och känner därför många människor. Det finns många fördelar med detta, säger Bäckman.
Ann-Louise menar att det ändå kan vara både för och nackdelar med att vara från trakten. I hennes roll skulle det kunna uppstå situationer som är svårare att hantera än det skulle vara för någon som inte är från närområdet. Men speciellt oroligt att det ska hända är hon inte.
– Jag har aldrig haft den typen av problem tidigare så jag tror inte det blir några problem nu heller. Och jag är ganska bra på att skilja på privatliv och arbetet, säger hon.
I och med att Ann-Louise Johansson redan kommer från en global verksamhet med en matrisorganisation, precis som Meritor, tror hon inte att uppdragen skiljer sig så mycket åt.
– I det stora hela skiljer sig inte uppdragen så mycket åt, förutom att det finns en en jätteskillnad – det jobbar nästan tio gånger fler personer på Meritor än här i Guldsmedshyttan, säger en ändå nöjd och förväntasfull Ann-Louise Johansson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.