Snatterier var i fjol ett stort problem i Lindesberg. Statistikkurvan sköt i topp och såväl butiksinnehavare som polis och politiker såg mycket allvarligt på det ökande snattandet. Sedan tre veckor tillbaka har ett helt nytt säkerhetsprogram mot problem som snatterier pågått. Av ganska självklara skäl kan man i detalj inte berätta hur man arbetar, men att det bland annat har betytt mer ”synbar” tjänst för polisen har bekräftats.
-Polisen syns mycket oftare på stan och jag vet att de jobbat hårt med det här problemet, berättar Centrumföreningens Hans ”Mulle” Lindqvist.
Enligt polisen ligger antalet snatterier nu i samma nivå som i fjol samma tid. Det tyder på en kraftig minskning i jämförelse med hur utvecklingen såg ut för bara några månader tillbaka i tiden. För några dagar sedan hade den särskilt upprättade säkerhetsgrupp ett uppföljningsmöte. Med i denna sitter förutom centrumledaren själv representanter från Köpmannaföreningen, Karl Arne Löthgren som politiker i Brottsförebyggande Rådet och närpolischef Magnus Luhr.
-Att vi idag ligger på samma antal snatterier under perioden januari-februari i jämförelse med samma period 2002, tyder på att vi lyckats bra. Det är en neråtgående trend, ett positivt resultat. Bland annat har vi fotpatrullerande poliser i centrum, säger Magnus Luhr.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.