Om allt går i lås kan Lindesberg få en upphottad version av sportbutik inom en relativt snar framtid. Butiksägaren Mikael Nielsen, Team Sportia, vill nämligen köpa brandstationen i syfte att utveckla den egna verksamheten.-Vi är för trångbodda idag och är därmed låsta och förhindrade att utveckla butiken, kommenterar han.
Dagens 400 kvm räcker inte längre till. Trångboddheten i den nuvarande lokalen innebär att man helt saknar förutsättningar att hålla samma tempo som konkurerande butiker i Örebro. Enligt kalkyler från Team Sportia bör deras butiker hålla omkring 800 kvm för att kunna exponera alla produkter på ett vettigt sätt och hålla den omsättning man eftersträvar.
Mikael Nielsen på Team Sportia i Lindesberg nappade redan 2007 på tanken att utveckla butiken i fastigheten ett stenkast söderut på Kristinavägen. Nu när ärendet att bygga en ny brandstation på industriområdet närmar sig sitt slut, har han ånyo kontaktat kommunen för att visa sitt intresse att köpa fastigheten.
-Det skulle innebära massor av fördelar för oss själva, men jag tror även att Lindesbergs handel mår bra av sådana här satsningar. Vår satsning skulle bredda handeln och ge mer liv i södra delen av centrum, samtidigt som det skulle tillföra nya inslag, berättar Nielsen.
Med nya inslag menar han bland annat att fastigheten gör det möjligt för aktiviteter av olika slag.
-Jag har många idéer. Bland annat skulle man kunna ha en klättervägg på gaveln. Vissa speciella tillfällen kan man även använda parkeringsytan utanför på olika sätt, t ex ställa ut en skateboardramp eller ett stort tält. Det finns så mycket man kan hitta på där med de ytor fastigheten erbjuder, säger han.
Under oktober månad skall en representant från Team Sportia besöka Lindesberg för att träffa Mikael Nielsen.
-Hon sköter kedjans etableringar och kommer hit för att titta närmare på brandstationen. Hon tar sedan med sig bildmaterial tillbaka för att börja skissa på eventuella lösningar för just den här etableringen, berättar Nielsen.
Hittills har butiksägaren bara fått positiv respons för sitt initiativ.
-Ja, kedjan stöttar mig fullt ut och jag har även fått fin respons från kommunen. Jag hoppas verkligen att det här blir av och att det inte behöver ta längre tid än något år max, avslutar Mikael Nielsen.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.