Året 2011 börjar bra för alla som gillar att uppleva musik på nära håll – det vill säga ”live”. I februari är det nämligen premiär för två helt nya klubbar i Lindesberg med inriktning på två skilda musikstilar. Detta innebär att klubbplattformen som Studiefrämjandet nu stöttar upp innehåller totalt fem olika koncept.-Punk och metal är vad de nya klubbarna kommer att bjuda på, berättar Christer Pilblad och Christoffer Wilhelmsson på Studiefrämjandet i Lindesberg.
Nu på lördag är det säsongspremiär för den etablerade musikklubben ”Klubb Ba´Rock”. Nytt för denna säsong är att man utesluter den absolut hårdaste musikgenren och gör det hela mer lyssnarvänligt för gemene man. Ba´Rocken blir därmed en ren rockklubb utan inslag av metal som tidigare förekom med jämna mellanrum. Men metalfansen går inte lottlösa för det, utan blir istället storvinnare på det här.
-Ja, för nu kör vi alltså igång två nya klubbar varav den ena blir helt dedikerad den musik som tagits bort från det etablerade ”Ba´Rock”. Klubb Underground kallar vi den nya metalklubben som har premiär i februari, en helt ny klubb som bara kör musik av det tyngre slaget, säger Pilblad.
Som namnet antyder håller man till under marknivå. Det blir alltså i källarplanet på Folkan #13 som metalfansen kan avnjuta en kall öl till feta metalackord, i den så kallade ”Rockbaren”.
Men Rockbaren blir inte enbart ett tillhåll för tjejer och killar som gillar metal. Här kommer även punkarna få sitt lystmäte.
-BullerByn är en punkklubb med tydliga referenser till AugustiBuller, ler Christer.
Klubben har premiär nästa helg och signeras Christoffer Wilhelmsson (bilden) och Kim Larsson.
-Till premiären blir det två Stockholmsband som lirar, Greta Kassler och Abrunn. Det ska bli kul att köra igång det här i Linde, säger Christoffer.
Med en ständigt växande klubbscen i Lindesberg, blir det allt fler människor som arbetar ideellt bakom kulisserna – endast för att göra staden en något lite roligare plats att leva på.
-Vi är uppemot 15 aktiva bakom alla klubbar idag. Men vi ser gärna att ännu fler ansluter sig till oss med nya koncept. Vi saknar ju t ex hiphop och indie. En annan klubb jag själv gärna skulle vilja se i stan, är en med inriktning på irländsk folkmusik, säger Christer Pilblad.
Idag täcker klubbarna upp följande genres: RockaBilly, rock, metal, punk. Den sista klubben i skaran av totalt fem, arrangerar stand up-kvällar.
Premiärer i februari
Klubb Ba´Rock – Lördag 5 feb. Plats: Bistro Bellman
BullerByn – Lördag 12 feb. Plats: Folkan #13
Klubb Underground – Fredag 18 feb. Plats: Folkan #13
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.