Året 2011 börjar bra för alla som gillar att uppleva musik på nära håll – det vill säga ”live”. I februari är det nämligen premiär för två helt nya klubbar i Lindesberg med inriktning på två skilda musikstilar. Detta innebär att klubbplattformen som Studiefrämjandet nu stöttar upp innehåller totalt fem olika koncept.-Punk och metal är vad de nya klubbarna kommer att bjuda på, berättar Christer Pilblad och Christoffer Wilhelmsson på Studiefrämjandet i Lindesberg.
Nu på lördag är det säsongspremiär för den etablerade musikklubben ”Klubb Ba´Rock”. Nytt för denna säsong är att man utesluter den absolut hårdaste musikgenren och gör det hela mer lyssnarvänligt för gemene man. Ba´Rocken blir därmed en ren rockklubb utan inslag av metal som tidigare förekom med jämna mellanrum. Men metalfansen går inte lottlösa för det, utan blir istället storvinnare på det här.
-Ja, för nu kör vi alltså igång två nya klubbar varav den ena blir helt dedikerad den musik som tagits bort från det etablerade ”Ba´Rock”. Klubb Underground kallar vi den nya metalklubben som har premiär i februari, en helt ny klubb som bara kör musik av det tyngre slaget, säger Pilblad.
Som namnet antyder håller man till under marknivå. Det blir alltså i källarplanet på Folkan #13 som metalfansen kan avnjuta en kall öl till feta metalackord, i den så kallade ”Rockbaren”.
Men Rockbaren blir inte enbart ett tillhåll för tjejer och killar som gillar metal. Här kommer även punkarna få sitt lystmäte.
-BullerByn är en punkklubb med tydliga referenser till AugustiBuller, ler Christer.
Klubben har premiär nästa helg och signeras Christoffer Wilhelmsson (bilden) och Kim Larsson.
-Till premiären blir det två Stockholmsband som lirar, Greta Kassler och Abrunn. Det ska bli kul att köra igång det här i Linde, säger Christoffer.
Med en ständigt växande klubbscen i Lindesberg, blir det allt fler människor som arbetar ideellt bakom kulisserna – endast för att göra staden en något lite roligare plats att leva på.
-Vi är uppemot 15 aktiva bakom alla klubbar idag. Men vi ser gärna att ännu fler ansluter sig till oss med nya koncept. Vi saknar ju t ex hiphop och indie. En annan klubb jag själv gärna skulle vilja se i stan, är en med inriktning på irländsk folkmusik, säger Christer Pilblad.
Idag täcker klubbarna upp följande genres: RockaBilly, rock, metal, punk. Den sista klubben i skaran av totalt fem, arrangerar stand up-kvällar.
Premiärer i februari
Klubb Ba´Rock – Lördag 5 feb. Plats: Bistro Bellman
BullerByn – Lördag 12 feb. Plats: Folkan #13
Klubb Underground – Fredag 18 feb. Plats: Folkan #13