Det oprovocerade våldet kan drabba vem som helst, när som helst och var som helst. Claes Andersson från Lindesberg är en av de som fallit offer för detta meningslösa våld. Tidigt i lördags morse slogs han ned mitt framför ögonen på sina två kamrater då de väntade på en taxi efter ett krogbesök. Misshandeln skedde helt oprovocerat och på öppen gata. Gärningsmännen, tre till antalet och i 25-årsåldern, är fortfarande okända för polisen. De försvann från platsen i en Volvo S60.
Claes Andersson, 23, känner idag en stark ilska i kroppen. Skadorna i ansiktet tvingar honom till sömnlösa nätter ett tag framöver.
–Det gör så ont att man inte kan sova mer än 20 minuter åt gången. Jag vaknar hela tiden av smärtan, säger han.
Claes drabbades av ett mycket brutalt våld. Gärningsmännen använde en krycka och slog ett mycket hårt slag rakt i pannan på honom.
–Jag föll genast omkull, omtumlad och blodet bara rann ned för ansiktet på mig. Då slog han mig igen.
Det andra slaget slog av näsbenet samt slog ut en tand. Några minuter innan misshandeln hade han och kompisarna beställt en taxi till Mejerigatan. När taxin kom gick resan istället till akuten vid Lindesbergs lasarett.
-Jag kom in strax efter klockan två på natten och blev kvar fram tills halv fem ungefär. Sedan fick jag återkomma senare på dagen för en röntgen av ansiktet också. Då konstaterade man att näsbenet var av. Efteråt har jag känt mig så arg att det inte går att beskriva. Det var så fegt, så meningslöst. Jag blir lätt grinig och sur idag, det känns inte alls bra, säger Claes Andersson.
Gärningsmännen fortfarande på fri fot
I inledningsskedet av den polisutredning som satts igång för att klara upp den otäcka misshandel har polisen väldigt få uppgifter att gå på. Gärningsmännen är helt okända för både offret och de vittnen som polisen varit i kontakt med. Det kan tyda på att de misstänkta inte ens är från orten, utan varit i stan enbart för att söka bråk. Teorin stöds av närpolisens förundersökningsledare Anders Nohlgren. –Ja, det kan tyvärr vara så att de enbart varit ute för att bråka. Mycket tyder på att så är fallet, säger han.
Polisen är mycket angelägen om att komma i kontakt med vittnen rörande misshandeln eller iakttagelser före/efter själva misshandeln. Tips kan lämnas på tel: 0581-875 60.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.