Sören Edelton, Jan-Åke Nyström, Jan-Olov Törnvall och Sivert Juneholm. Idag kan den kvartetten titulera sig som Klubbmästare i Lindesberg Curling. Måndagens KM-final var dramatisk och jämn, men fick till slut sitt avgörande.
– Det var knallhårt. Det som gällde var att vi hade den sista stenen och i normala fall så är det en jättefördel. Matchen var helt jämn, så det känns surt att förlora, berättar Kjell Guldbrand som själv fick nöja sig med silver.
Finalen i curlingens Klubbmästerskap spelades mellan hans lag 2, som vunnit grundserien, och uppstickarna lag 4. Motståndet hade haft en betydligt brokigare väg till finalen. Efter att ha stått poänglöst efter de tre första grundseriematcherna vann man de två sista och krånglade sig vidare till slutspel som sista lag.
Väl framme i semifinalen vann man övertygande med 9-3 och säkrade därmed en finalplats. En final som egentligen skulle ha spelats förra tisdagen, men sköts upp en vecka i tiden.
Bara vårsopen kvar innan säsongsslutet
När finallagen på måndagskvällen slutligen klev in på curlinghallens banor för att göra upp bjöds det på stor dramatik. Efter nio omgångar var ställningen helt jämn, men där och då lyckades lag 4 stjäla en sten. Det räckte för att säkra en KM-titeln man var väl värd.
– Ja, det måste man säga att de var. Men som alltid försökte vi hävda att de hade en massa tur haha, skrockar Guldbrand.
– Finalen var en bra match och det är så här som det ska vara. Det är för många matcher som slutar 12-3 och liknande. Så på det viset var det väldigt spännande.
Med Klubbmästerskapet avgjord återstår bara slutspurten av curlingsäsongen. Tack vare att grannen ishallen förlängt sin nerkylning har man is fram till den 15:e mars. Fullt så länge kommer man dock inte att hålla på förklarar Guldbrand.
– Idag börjar vi vårsopen och den spelas över två kvällar. Sen har vi avslutning fredagen den 13:e, det är också en tradition. Vi ses alltid på säsongens sista fredag och delar ut medaljer och umgås.
KM-medaljörer:
Guldlaget: Sören Edelton, Jan-Åke Nyström, Jan-Olov Törnvall, Sivert Juneholm
Silverlaget: Stig Larsson, Bengt Erlandsson, Kjell Guldbrand, Stig Ahlmark
Bronslaget: Göran Olsson, Lasse Brandt, Sören Eriksson, Lars-Uno Karlsson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.