I samband med vårt reportage vid Lindesbergs Nya Gummiverkstad på torsdagsförmiddagen, så blev vi stoppade av flera gäng skolungdomar. Under loppet av några minuter strömmar grupp efter grupp skolelever förbi platsen och samtliga ger sig på oss och ber om att få vara med på Internet.
När tredje gruppen, bestående av fyra pigga grabbar, kommer fram och bönar och ber, så kan vi inte längre motstå deras önskan.
-Men vad ska vi skriva om er då, tycker ni? frågar jag grabbarna.
-Ni kan väl skriva att vi går på rätt sida av vägen och följer lagen, säger en av dem.
Jag påpekar att de faktiskt befinner sig på fel sida av vägen och skratt utbryter i gruppen.
-Och, men du kan väl skriva att vi varit nere på Brotorpsskolan och redovisat om allemansrätten då? säger flera av grabbarna i kör.
-Nja… jag vet inte riktigt om det slår den story vi redan har på löpsedeln idag, säger jag med ett litet leende.
-Men du kan väl fota oss ändå och lägga ut? tjatar killarna.
Efter någon minuts överläggningar kommer vi överens om att fotografera gänget i det enorma däck som pryder infarten till Lindesbergs Nya Gummiverkstad. Foto skulle sedan förmedlas via mail, lovade vi. Men vid eftertanke: visst låter vi grabbarna få en stund i rampljuset.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.