Innan jul sa jag att vinteruppehållet var ett bra läge för att hitta förstärkning till truppen. När Petra Andersson visade sig vara långtidsskadad delade även Linde Volleys ledning min uppfattning. Efter helgens resultat verkar det inte endast vait en två meter lång center man hittade på marknaden utan även lite vinnarskalle.
Precis som de flesta andra proffs i elitserien kommer Leah Best från collegespel i USA. Hon är visserligen född i England och är engelsk medborgare, men Leah flyttade till USA 10 år gammal och har gått både grundskola och universitet där.
På många sätt är USA idrottens land. Det räcker med att se mängden människor som går omkring med supporterprylar samt titta på antalet supportrar på en collegematch i amerikanskfotboll för att inse hur viktigt det är med sport i detta land, och man kan lugnt säga att volleyboll inte är ett undantag. Som collegeidrott är volleyboll en av de största för damer vilket även resulterat i att man plockat fram några av världens främsta spelare. Silvermedalj inomhus samt guld och silver från beachvolleyn på OS i London är ett betyg klart över godkänt. Dock har USA ingen egen professionell liga utan de som vill fortsätta sin volleybollkarriär efter college får antingen söka sig utomlands eller sadla om till beachvolley.
Att Leah kommer från ett land med stor framgång inom sporten säger dock inte så mycket, alla fotbollsspelare i Sverige är ju inte lika bra som Zlatan, men det säger att hon är van vid motstånd som håller hög klass. Universitetet hon kommer från, Cal State Fullerton, spelar i den högsta divisionen för collegevolleyboll. Amerikanska divisionssystemet funkar dock inte riktigt som i Sverige, högsta divisionen innehåller över 300 lag och är indelad i mindre regionala serier där vinnarna senare möter varandra. Leahs Fullerton är rankade på ca 200:e plats.
Nivån på collegespelet i USA är det dock inget fel på och många lag spelar väldigt snabbt. Med sina 198 cm kommer Leahs främsta uppgift att vara blockspelet, och med tanke på Lindes prestationer i block hittills är det ingen överraskning att det var just den biten man valt att förstärka. Av alla lag i serien är Linde det tredje sämsta i blockstatistiken, någonting som Leah förhoppningsvis kan ändra på.
Förutom blockförstärkning så verkar även en vilja och en glöd som vi inte sett tidigare kommit till laget. Denna vilja var nyckel till helgens vinst mot Engelholm. Om viljan kommer från värvningen av en ny spelare eller om det var förlusten mot Sollentuna som fungerade som en väckarklocka är svårt att säga. Vad man kan säga är att vi äntligen fått två vitala ingredienser till ett vinnarrecept.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.