Matchen har startat nere i Ängelholm och matchen är jämn inledningsvis. Du kan lyssna på direkt på radiosportens webbsändning genom att klicka här. Sammanfattningar efter varje set kommer uppdateras här nedanför.
Första set:
Inledningsvis jämt när lagen följs åt. Liten tendens att Lindesberg rycker åt sig en ledning med en eller två poäng men Engelholm tätar igen det lilla gapet gång på gång. Emily Stockman bäst i första set. Litet ryck fram till 13-16 och en första timeout till hemmalaget. Tre raka till Engelholm, 16-16 och timeout från Ismo Peltoarvo. För första gången i matchen har hemmalaget två poängs ledning, 19-17. Linde går ikapp 22-22 och fram till 22-24 och timeout hemmalaget inför setbollen. Felträff av Emma Westerberg ger poäng och första set till Lindesberg 22-25.
LindeNytts spion på plats rapporterar från Ängelholm att Lindetjejerna spelar bra, dom har en skön känsla därnere. 300-350 åskådare på plats, men Lindeklacken hörs mest.
Andra set:
Lindesberg åter först med att koppla grepp 4-6. Ny timeout av Tina Celinder Nygren efter 5-8. Stockman lovprisas av radions kommentator ”volleybollpropaganda hela dagen”. 6-11 ”Engelholm är nu i ett knivigt parterrunderläge”. Engelholm vägrar vika ner sig, inser att de behöver vinna detta set, 16-16. Litet grepp för hemmalaget, 20-18 och timeout av Ismo. 21-20, nu gäller det. 21-21 och tre raka bollar till Lindesberg, timeout av Tina Celinder Nygren. 21-23 efter tung block av Tina Johansson. Engelholm vänder, 24-23. Fyra raka bollar till hemmalaget och vinst i andra set, 25-23. Nu en längre paus på 10-12 minuter.
LindeNytts spion på plats rapporterar om fortsatt bra spel av Lindesberg. Lite oturlig avslutning på setet, först ett serveess och sedan ett missförstånd i försvaret. Så här långt Emily Stockmans bästa match i Lindetröjan.
Tredje set:
Tokryck av hemmalaget i inledningen av det tredje, 6-2 och timeout av Ismo. Engelholm noggranna och spelar bra 10-4 och ny timeout av Ismo. Nu måste Lindesberg in i setet. Smash in av Freja och ut av Mezerova 11-6. Dundersmash av Stockman och sedan ett serveess av Emily, 12-9. Backspike i blocket och in 12-10 och Stockman håller kvar laget i matchen. Malmlöv block och ut 12-11. Dropp av Sara till 12-12. ”Malmlöv är het nu”, är kommentatorns omdöme. Litet ryck igen av Engelholm 15-12. Hemmalaget är heta 18-14. Stockman fortsätter leverera 20-17. Engelholms ryck höll setet ut, 25-20 och 2-1 i set till Engelholm.
LindNytts spion på plats går inte att nå, eller så har Stefan Larsson tappat rösten, vilket tydligen är vanligt i dessa sammanhang. Lindeklacken hörs mycket bra genom webbradion. Lite komiskt när Sveriges Radios kommentator Roger Bengtsson gång på gång kallar Lindesberg för Örebro.
Fjärde set:
Linde rycker fram till 0-4 och tidig timeout av Tina. 6-10 och ett skapligt bra grepp till Lindesberg. ”Malmlöv är fantastisk i afton, vilken kräm hon har i sin vänsterarm”, efter att Sara dundrat in ännu en boll via Åsa Gustavssons armar, 8-12. Timeout till Engelholm efter 8-16. Ett piggt inhopp av Anna Rönnbäck, 10-18. Lindesberg ger inte Engelholm någon chans i det fjärde setet 13-21. Vi går med raska steg mot ett femte avgörande. Fem raka till Engelholm 18-21 och timeout av Lindesberg. Bortalaget helt plötsligt under isen 21-21. Vilken rysare 23-24. Stockman droppar och Engelholm lyckas inte gräva upp den och nu 2-2 i set.
Femte set:
Nu är det först till femton som gäller så Lindesberg har inte råd att släppa iväg Engelholm. Två första spelpoängen till Linde, men två servar ut 2-2. 3-5 och litet Lindegrepp, timeout hemmalaget. 6-6 efter bra spel från Engelholm. Smash av Stockman 6-7. Otroligt spännande 8-9. Nu 9-10. Stockman smashar ut 11-10. Lindesberg pressar Engelholm stenhårt på deras hemmaplan. 12-11. Engelholm är nära seger 13-11, men Stockman dundrar in 13-12. Rutinerade Åsa Gustavsson kliver fram för hemmalaget och slår in 14-12. på matchbollen smashar Lindesbergs bäste spelare Emily Stockman i block och ner på Lindesbergs planhalva. 48 timmar tills lagen drabbar samman nästa gång uppe i Lindesberg, så det är bara att ladda om.
LindeNytts och spionen på plats sammanfattar med att gräma sig åt att Lindesberg ger bort lite för många servar, vilket man inte har råd med i en sådan tät match. Små marginaler och några misstag som tippar över matchen till Engelholms fördel. Kaisa Wallin fick pris som matchens lirare av arrangörerna men även Stockman med makalösa 31 poäng och Malmlöv mycket duktiga idag. Vi tackar Stefan Larsson för telefonrapporter direkt från Ängelholm.
Poängplockare Engelholm: Jitka Mezerova 22, Åsa Gustavsson 17, Basic Mirjana 11, Linn Englund 11, Emma Bengtsson 10, Joanne Morgan 3.
Poängplockare Lindesberg: Emily Stockman 31, Sara Malmlöv 13, Nadya Greseva 10, Britney Brown 5, Freja Morén 7, Tina Johansson 3, Anna Rönnbäck 1
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.