Under onsdagen dök plötsligt Flügger Sverigechef tillsammans med försäljningschefen upp i Fredrik Edetuns butik på Kungsgatan. Med sig hade de det glädjande beskedet att butiken utsetts till Årets butik bland Flügger färgs samtliga 164 butiker i Sverige.- Det var överraskande, nästan chockartat. Men jag börjar smälta det nu och känner bara stor glädje och uppskattning, säger Fredrik Edetun.
Fredrik övertog butiken 2008 och i april förra året flyttade han till nya och större lokaler på Kungsgatan. Flytten har också varit en stark bidragande orsak till butikens framgångar under det gångna året. Det gjorde det bland annat möjligt att utöka sortimentet för golv, rengöring och konstnärsmaterial. Ett utökat sortiment av varor tillsammans med ett bredare utbud av tapeter gjorde att omsättningen under 2012 ökade med hela 39 procent. En anmärkningsvärt bra siffra, speciellt i skenet av att det främst är privatkonsumenten som stått för omsättningsökningen. Och det i en tid då återhållsamhet och lågkonjunktur präglad även privatpersonens investeringsvilja.
Nu är det inte främst omsättningsökningen som attraherat ledningen när man utsett Lindesbergs Färghandel AB, som är det juridiska namnet, till Årets butik inom Flügger färg. Enligt motiveringen är några av butikens framgångsfaktorer ”nöjda kunder, erkänt bra service och rådgivning samt ständig närvaro med lokal marknadsföring”. I sammanhanget vill gärna Fredrik framhålla Helen Ekbloms betydelse för butikens framgångar . Hon arbetar normalt i butiken varje dag, men är ledig precis när LindeNytt är på besök.
– Färgerna vi saluför är av bra kvalitet, det vet vi. Istället är det viktigt att vi skapar bra kundkontakter genom en hög servicenivå, ett trevligt bemötande och en hög kompetens, understryker Fredrik.
Och kompetens och bra rådgivning är det som Fredrik kommer satsa vidare på. Det finns möjligheter att bredda utbudet ytterligare men nu vill han istället fokusera på det man är bra på.
– Att utveckla det vi redan är bra på och sätta kompetensen vad gäller färger och tapeter i centrum, tror jag kommer gynna våra kunder mer än ett ännu bredare sortiment.
Som bevis till utmärkelsen förärades Fredrik ett diplom men också en rejäl blomsterkvast och inte minst, en check på 10 000 kronor.
– Utmärkelsen är ett bevis på att allt slit är värt något. Och att även en liten butik på en liten ort som Lindesberg kan nå framgångar så att det märks, avslutar Fredrik.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.