Söndagens försäsongspremiär slutade med en uddamålsförlust för Lindlöven. Laget inledde piggt och kopplade en tvåmålsledning, men Vallentuna tog sig tillbaka in i matchen. Det var även hemmalaget som slutligen kunde avgöra till 5-4 i förlängningen.
Lindlöven satte en härlig fart i sin försäsongspremiär. Med två mål i den inledande perioden kopplade man greppet borta mot Vallentuna. Förste målskytt för säsongen blev självaste Mr Lindlöven, då Daniel Olsson Fromell satte 0-1.
Brodern Joakim fyllde sedan på till 0-2 och laget gick till periodvila med just de siffrorna. För den nye tränaren Daniel Eriksson var det en debutperiod som lovade gott.
– Vi gör en bra första period där vi trycker på och inte ger dem någonting. Men sen i andra och tredje orkar vi inte riktigt fullfölja. Vi börjar slarva och i andra ger vi dem egentligen tre mål, menar tränaren.
”Första matchen är det en anspänning”
Lindlöven kunde nämligen inte ta med sig det goda spelet in i mittperioden. Istället gick Vallentuna ikapp via tre mål och tog sedan ledningen i slutperioden. Lindlöven lyckades kvittera via Pontus Engström, men föll sedan i förlängningen.
– Jag tycker att vi måste utvärdera vad vi gjort här idag. Vi är nöjda med våran första period, den tar vi med oss, summerar Daniel Eriksson.
Den debuterande Lindlöven-tränaren tycker att resultatet 5-4 speglar matchbilden väl. Att hans lag mattades ju längre matchen led finner han naturligt.
– Det blir ju lätt så. Första matchen är det en anspänning och man är inte helt inne i matchtempot. Det är annorlunda att spela match mot att träna, därför uppstår det konstiga situationer.
Spelar igen på onsdag
Redan på onsdag fortsätter Lindlöven sin försäsong, då med en hemmamatch mot Enköping. Efter dagens prestation vet Daniel Eriksson vad han ska koncentrera sitt lag på fram tills dess.
– Vi kommer att fortsätta trycka på försvarsspelet och det är fortfarande där som fokus är framöver. Sen kommer vi att prata mer om att ta rätt beslut på rätt platser på banan.
Matchfakta Vallentuna-Lindlöven:
Resultat: 5-4 efter förlängning (0-2, 3-1, 1-1, 1-0)
Mål Lindlöven: 0-1 Daniel Olsson Fromell, 0-2 Joakim Olsson Fromell, 2-3 Fabian Ilestedt, 4-4 Pontus Engström
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.