SM-helgen i Sundsvall blev en riktig succé för Frövi Judo. Klubben åkte dit med sex tävlande, som ställde upp i fem olika klasser. Resultatet av det blev fem guldmedaljer och titeln som mest framgångsrika klubb.
Att Frövi Judo har en stark position inom judo-Sverige är känt sedan tidigare. Än mer tydligt blev detta under lördagen, då judo-SM arrangerades i Sundsvall. Frövi åkte dit med sex tävlande i fem olika klasser och vände hem med maximala fem guldmedaljer.
– Vi gjorde så bra ifrån oss man bara kan tänka sig. Sen hade vi några av våra bästa tjejer borta dessutom, berättar Carin Hamnlund och syftar på Anna Bernholm och Ebba Glaas.
Bland de många guldhjältarna fanns flera namn som man på förhand kunde ana, men även ett par utropstecken. Carin pekar framförallt ut Jonathan Fagerhills seger i -90 kg och Frederik Gourlays i -73 kg som positiva överraskningar. I Frederiks fall gav guldet honom dessutom priset som SM-helgens bästa manliga judoka.
– Vi visste att alla kunde ta guld. Men sen trodde vi kanske inte att vi skulle lyckas med det, säger Carin.
Hälften av gulden till Frövi
För egen del var Carin själv en av de fem guldmedaljörerna. Tanken var dock inte att hon skulle tävla alls, utan det var först på väg upp till Sundsvall som hon ringde in för att undersöka möjligheten till att efteranmäla sig. Det gick bra och bra gick det även på judomattan, där Carin vann samtliga sina matcher.
– Det som var jobbigt var att de yngre som man mötte ville kasta en ordentligt. Så självklart var lite läskigt och en skräckblandad förtjusning att tävla igen. Det var mentalt väldigt jobbigt, förklarar Carin som inte tävlat professionellt på två år.
– Men det gick ju vägen och det var väldigt kul att få göra det här en gång till. Jag är liksom 42 nu. Jag har väl sagt att det är den sista tävlingen ganska många gånger nu haha, men det känns som att jag börjar att bli klar.
En atlet med framtiden för sig är däremot Adrian Gissberg, som slutade sjua i sitt första seniormästerskap. Med vinster från Sebastian Fagerhill och Viktor Carlsson i de tyngre klasserna kunde Frövi åka hem med fem av de tio SM-guld som delades ut. Men Carin Hamnlund berättar att det här inte är första gången som man blir mest framgångsrika klubb.
– Nej, för två år sen tog vi sex guld. Men då hade vi fler tävlande med, då hade vi uppemot tolv stycken.
Frövis alla guldmedaljörer:
Carin Hamnlund – Damer -57 kg
Frederik Gourlay – Herrar -73 kg
Jonathan Fagerhill – Herrar -90 kg
Sebastian Fagerhill – Herrar +100 kg
Viktor Carlsson – Herrar -100 kg
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.