Näringslivsdagen på Lindesbergs Stadshotell dominerades av eldsjälar. Helena Nilsson utnämndes till årets eldsjäl för Paint the city, Mia Spendrup brinner för de två projekt hon leder – Loka Brunn och Grythyttans Gästgivaregård och Lina och Thomas Marklund firades än en gång som årets företagare (Helix Verktyg AB).
Dagen började med en rekordbesökt företagsfrukost med åtminstone 150 deltagare. Dagen avslutades med fulla middagsbord – några fick stå och äta. Mia Spendrup kunde beskriva resan från ett anrikt Loka Brunn med svåra lönsamhetsproblem till dagens verksamhet.
– Vårt mål är att vara Sveriges främsta mötesplats med VATTEN och SPA i fokus. Det började med att vi ville köpa vattenkällorna, men ett villkor för köpet var att köpa hela Loka Brunn. För oss är Loka Brunn en viktig del i vår dryckesportfölj.

Mia Spendrup leder två affärsprojekt – Loka Brunn och Grythyttans Gästgivaregård. Foto: Hans Andersson
Hon gör ingen hemlighet av att hon vill styra och vara chef. Hon ger tips till de närvarande företagarna om den omsorg en företagsledare måste lägga ner på såväl de anställda som kunderna/gästerna. Hon fick börja sin VD-tid med att jaga kostnader – ner i minsta detalj – och ”strypa det som bara rann ut” . Idag är det 90 fast anställda och 300 extra. Idag har Loka Brunn 27 000 nattgäster och 15 000 daggäster – femtusen fler än förr. Nu tar hon itu med Grythyttan, som inte längre upplever de glansdagar man hade på 70 – 80-talen.
Helena Nilsson hyllades för sina insatser för Paint the City och returnerade med att det inte hade gått utan det stöd som många företagare gav projektet. De väggmålande konstnärerna fick äta, bo och t om bada på Energikällan gratis.
Näringslivsdagen inleddes med en frukost med runt 150 personer – rekord. Men det var gott om gäster också vid kvällens middag. Foto: Hans Andersson
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.