Amanda Orrbo kammade hem dubbla medaljer. Foto: Camilla Lagerman
En mycket glad medaljör från Åland. Foto: Camilla Lagerman
Dino Pajazetovic gjorde sin första tävling. Foto: Camilla Lagerman
Amanda Orrbo fick möta motstånd från Finland. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Efter en tuff match kan få en kram av sin coach. Foto: Camilla Lagerman
Den kroatiska delegationen var nöjda. Foto: Camilla Lagerman
Precis innan finalmatch mellan dessa herrar ville de ta en bild tillsammans. Foto: Camilla Lagerman
Lite pepp innan match. Foto: Camilla Lagerman
Två synskadade deltagare får hjälp av domaren. Foto: Camilla Lagerman
Glädjetjut! Foto: Camilla Lagerman
Domaren får en stor kram. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Isabella, till höger, tillsammans med sina finska motståndare. Foto: Camilla Lagerman
Den regerande världsmästaren och europamästaren i Katame No Kata från Nederländerna Tycho van der Werff, tillsammans med Mike Malmer, känd från Välkommen till Köping. Foto: Camilla Lagerman
Amanda Orrbo kammade hem dubbla medaljer. Foto: Camilla Lagerman
En mycket glad medaljör från Åland. Foto: Camilla Lagerman
Dino Pajazetovic gjorde sin första tävling. Foto: Camilla Lagerman
Amanda Orrbo fick möta motstånd från Finland. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Efter en tuff match kan få en kram av sin coach. Foto: Camilla Lagerman
Den kroatiska delegationen var nöjda. Foto: Camilla Lagerman
Precis innan finalmatch mellan dessa herrar ville de ta en bild tillsammans. Foto: Camilla Lagerman
Lite pepp innan match. Foto: Camilla Lagerman
Två synskadade deltagare får hjälp av domaren. Foto: Camilla Lagerman
Glädjetjut! Foto: Camilla Lagerman
Domaren får en stor kram. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Isabella, till höger, tillsammans med sina finska motståndare. Foto: Camilla Lagerman
Den regerande världsmästaren och europamästaren i Katame No Kata från Nederländerna Tycho van der Werff, tillsammans med Mike Malmer, känd från Välkommen till Köping. Foto: Camilla Lagerman
Glädje och gemenskap under helgens judoevenemang
I helgen arrangerades Swedish A-Judo Open i Lindesberg arena, med deltagare från Sverige, Finland, Åland och Kroatien. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva.
Det spelar ingen roll om man är född med Downs Syndrom, har en intellektuell funktionsnedsättning, är blind eller sitter i rullstol. Sport kan utövas ändå, och deltagarna på helgens Swedish A-Judo Open visade onekligen prov på det.
Medan vissa aktiva fullkomligen studsar ut på mattan, behöver andra ledas eller bäras in, men glädjen över att få tävla är densamma, oavsett funktionsnedsättning. Här görs ingen skillnad på vilken färg på bältet man har, vilket språk man pratar eller vilket land man kommer från, alla är kompisar och alla peppar varandra. Även om det många gånger finns en språkbarriär kommer man långt med ett glatt leende och en high five, något som tydligt märktes under helgens tävling.
Isabella, till höger, tillsammans med sin finska motståndare. Foto: Camilla Lagerman
Isabella Lindström från Frövi Judo är nybliven guldmedaljör och beskriver glädjen för LindeNytts reporter:
– Nu har jag 13 medaljer! Min förra tävling kom jag trea, men nu vann jag guld! utbrister hon glatt innan det blir kramkalas med silver- och bronsmedaljörerna.
– Ikväll ska vi ha barfotadisco också, inflikar hon innan trion försvinner bort bland vännerna igen.
Adaptiv Judo, eller A-Judo som det också kallas, gick tidigare under benämningen Special Needs Judo och är utformad för utövare med särskilda behov.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...