Den tuffa spelveckan fortsätter för Guldsmedshytte SK. Efter förlusten senast såg laget på fredagen till att snabbt studsa tillbaka. Hemma mot Skultuna stod GSK för en riktig urladdning, där man mosade tabelltvåan med hela 8-1.
I tisdags föll Guldsmedshytte SK borta mot Hällefors med 7-6. Förlusten var lagets första sedan oktober och satte stopp för den åtta matcher långa vinstsviten. Men redan nu kan en ny svit ha inletts, då GSK på fredagen körde över Skultuna med 8-1.
– Vi gör återigen en bra krigarinsats. Alla i laget bidrar till segern, berömmer Benny Vikström.
Den segrande GSK-tränaren fick se sitt lag sätta taktpinnen direkt från start. Bara fyra minuter in öppnade Mathias Ohlsson målskyttet till 1-0, som kort därefter följdes upp av ytterligare ett mål via Rasmus Ohlsson Fromell. Trots att Skultuna skapade sina chanser höll GSK tätt och gick in till den första periodvilan i en tvåmålsledning.
Mittenakten blev en mer ensidig historia, där GSK dominerade till väldigt stora delar. Laget fick även utdelning och Viktor Liljesvahn och Rasmus Ohlsson Fromell dubblade ledningen. Skultuna fick visserligen in en reducering, men Daniel Magnusson ökade på till 5-1 innan periodens ände.
Med en fyramålsledning kunde GSK gå ut till slutakten och spela på resultatet. Det var något som man gjorde med bravur. Skultuna fick endast iväg sex skott på mål, samtidigt som GSK kunde smälla in ytterligare tre mål och slutligen vinna med förkrossande 8-1.
Avslutar veckan med att möta Nora
Segern över tabelltvåan var både imponerande och överraskande stor.
– Vi gör en kanonmatch rakt igenom! Jag är väldigt nöjd med försvarsspelet under hela matchen och att vi till skillnad mot tidigare gör mål på vår chanser, summerar Vikström och fortsätter.
– För ärligt talat sagt så var det här ingen 8-1-match. Men vi är effektiva framåt, otroligt bra bakåt och låter Skultuna vara på utsidan. De har mycket puck, men skapar väldigt lite.
Tränaren riktar extra stort beröm till den unge målvakten Wiktor Jonasson, som född 1998 klev in och storspelade mellan stolparna. För lagets del var vinsten viktig och man jagar nu vidare strax bakom topplagen. Nästa match spelas redan imorgon, där GSK och Vikström avslutar veckan med den tredje matchen på sex dagar.
– Det här var en jätteviktig vinst som vi suger på ikväll. Sen är det bara för oss att ladda om för Nora borta på söndag.
Matchfakta Guldsmedshytte SK-Skultuna:
Resultat: 8-1 (2-0, 3-1, 3-0)
Publik: 86
Skott: 36-22
Mål GSK: 1-0 Mathias Ohlsson (Sjö), 2-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Sjö, Sand), 3-0 Viktor Liljesvahn (Magnusson, R Ohlsson Fromell), 4-0 Rasmus Ohlsson Fromell (Sand, E Ohlsson Fromell), 5-1 Daniel Magnusson (Ohlsson, Sjö), 6-1 Daniel Magnusson (Ohlsson, Sjö), 7-1 Henrik Andersson (Hedblad), 8-1 Mathias Ohlsson
Tabellen från SweHockey:

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.