December har anlänt och vintern har onekligen tagit sitt grepp om landet. För Lindesberg Curlingklubb är detta en intensiv period av året. På onsdagen var det stor aktivitet i hallen, där Drop in-måndagar kombineras med
såväl klubbkvällar som företagsfester.
Det är full fart i Lindesbergs curlinghall. På onsdagskvällen besökte LindeNytt hallen, där aktiviteten var stor på och omkring de båda banorna. Det är dock inget unikt ska sägas, för klubben har en stor beläggning på den trevliga lilla hallen. Hetast just nu är måndagskvällarna då allmänheten är välkommen.
– På måndagarna har vi vad vi kallar för Drop in-curling. Det har vi varje måndag mellan 18-20 och då får vem som helst komma och prova på. Man behöver inte avvisera i förväg, utan det är bara att komma upp. Vi har instruktörer med som hjälper till, förklarar Lars Eriksson från Curlingklubben.
Målet är att besökarna ska få prova på och med hjälp av instruktörerna lära sig grunderna i curling. Hjälm är en nödvändig utrustning, men den hushåller klubben själva med. Även övrig utrustning i form av sten, halksula och kvast står klubben för. Det enda man som besökare behöver ta med är rena gymnastikskot och en ledig klädsel. Så här långt har måndagarna varit lyckade, där klubben haft över tiotalet gäster vid varje tillfälle.
Förutom måndagarna har klubben egna aktiviteter en rad kvällar. Lars berättar att man arrangerar seriespel, har tematräningar och på fredagarna håller en form av öppet hus för sina medlemmar.
Just den här onsdagen är en i raden av ett nytt koncept man börjat med. En gång i veckan kommer man att ha en mer fördjupande träning, då en instruktör kommer att hjälpa de medlemmar som vill utveckla sitt spel. Även LindeNytts reporter fick chansen att testa på sin debut på curlingbanan. Efter att först haft svårt att ens nå ut från startblocket skickade undertecknad sedan iväg stenar tvärs över banan.

Efter att ha fått både beröm och tips för mitt svårdefinierade curlande berättar Lars vidare om vad som är på gång i klubben.
– Vi har väldigt många företag kommer hit och har sina julfester. Då curlar de ett par timmar, har med sig mat eller fika och utnyttjar klubbutrymmet. Många tycker att det är ett bra och trevligt alternativ istället för ett dyrt julbord.
Huvudsakligen är det fredags- och lördagskvällar som går åt till bokningar. Priserna för bokning ligger på 500 kronor i timmen för en bana, respektive 800 kronor i timmen för båda banorna.
– Det är även väldigt många skolklasser som kommer hit. Även då har vi oftast en instruktör med, utvecklar Lars.
Klubben drivs ideellt där många av medlemmarna är pensionärer. Lars konstaterar att det givetvis är en förutsättning för att kunna sköta klubben på det sätt som man gör. Det kräver dagligen mycket tid, i synnerhet i dessa tider då klubben är så pass aktiv. På medlemssidan har klubben dock fått till en föryngring.
– Vi har fått med oss en hel del unga killar. Men tjejer är det sämre med och jag vet inte vad det beror på. Men jag har uppfattat det som att många tyckt att det varit jobbigt med lagspelet, funderar Lars.
Men man fortsätter alltjämt att locka till sig nya medlemmar. Tidigare under hösten arrangerade Curlingklubben på nytt Öppet Hus, som även detta år var mycket lyckat. Engagemanget kring klubben är stort och Lars förklarar att besökarna har kul.
– Det är ett stort intresse och alla som kommer hit tycker att det är jättekul. Vi har full fart här i hallen och det är riktigt roligt.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.