Ett glatt och härligt gäng är de som jobbar på Lindesbergs Hundcenter. Foto: Camilla Lagerman

Hundcenter flyttar norrut och breddar verksamheten

Sedan starten 2011 har Lindesbergs Hundcenter ständigt utvecklats och vuxit, inte bara personalmässigt, utan även när det gäller utbudet av såväl produkter som tjänster. Nu står de inför den största förändringen hittills, när de i februari flyttar en bit norrut, nämligen till den gamla Tempolokalen på Stadsskogen.

– Vi vill skapa en mötesplats, där man kan vila och bara vara, och det finns tyvärr inte utrymme för det i den lokalen vi befinner oss i idag. Vi vill även komma närmre naturen, men fortfarande finnas tillgängliga i stan, berättar Sara Lindlöf och fortsätter:
– Eftersom vi har ett så pass unikt utbud av både produkter och tjänster, så vill vi kunna visa det även för de som inte upptäckt oss än. Tyvärr får vi inte plats med allt som efterfrågas som det är nu.

Hit, till den f.d Tempolokalen går flytten. Foto: Camilla Lagerman

Flytten till den f.d Tempolokalen på Stadsskogen innebär en mycket större kostym för företaget. Den nya butiksytan kommer vara på hela 350 kvm, att jämföra med dagens 150. Dessutom kommer man få plats med en mycket efterlängtad träningslokal på ca 100-120 kvm, där man kommer kunna hålla kurser, men också hyra ut till andra som vill träna, eller ha konferenser och föreläsningar. Som tillägg till detta kommer det även finnas två ljudisolerade trimrum och två behandlingsrum för både hund och människa, ett frysrum, och den saknade fikahörnan kommer tillbaka.

– Det enda jag kommer sakna är att höra Eva sjunga för hundarna inne i trimmet, nu när det blir ljudisolerat, säger Caroline Karlsson och ler.

– Det blir lite förändringar, bland annat kommer vi byta namn eftersom det inte längre bara är hundar som vi inriktar oss mot, vi har många produkter och tjänster som riktar sig till andra djurslag samt människa. Men vi har inte riktigt bestämt oss för hur det nya namnet kommer lyda, skrattar Sara och fortsätter:
– Vi söker också en veterinär som vill ha sin praktik hos oss, så hör av er om ni vet någon.

Det är inte bara inomhusmiljön som innebär större möjligheter, med flytten får de även en stor upplyst träningsyta utomhus som också kommer ha en rastgård, dessutom finns planer på en grillplats.

Sara Lindlöf och hunden Kotten ser fram emot flytten. Foto: Camilla Lagerman

En annan nyhet är den ”svinnsmarta” hörnan, där man kommer kunna handla foder med kort eller utgånget datum, till ett reducerat pris.
– Det handlar om att ta tillvara på resurserna, vi vill minska matsvinnet och ta vara på det som fortfarande är fullt brukbart, säger Sara och fortsätter:
– Vi kommer också så långt det är möjligt att satsa på ekologiska varor, allra helst svenskt och lokalproducerat. Vi vill kunna erbjuda kvalitativa foder i alla prisklasser. Vi kommer fortfarande ha prisgaranti på bland annat foder i stan.

– Det här blir ju ett jätteprojekt, men vi tror att det kommer bli så himla bra. Så om man har en längtan efter att bidra till att skapa en mötesplats, så får man mer än gärna hjälpa till. Vi är extremt tacksamma för allt, litet som stort, avslutar Sara.

Lindesbergs Hundcenter har en facebooksida där man kan följa vad som händer.
Redan under veckan kommer en nyhet för alla hundar och hundägare som hejar på Chris Kläfford i Idol.

 

 

 

Publicerad 16 oktober 2017 klockan 08:55

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons



Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?

20 november 2025 klockan 14:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ...
13 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-23 16:34