Ett glatt och härligt gäng är de som jobbar på Lindesbergs Hundcenter. Foto: Camilla Lagerman
Hundcenter flyttar norrut och breddar verksamheten
Sedan starten 2011 har Lindesbergs Hundcenter ständigt utvecklats och vuxit, inte bara personalmässigt, utan även när det gäller utbudet av såväl produkter som tjänster. Nu står de inför den största förändringen hittills, när de i februari flyttar en bit norrut, nämligen till den gamla Tempolokalen på Stadsskogen.
– Vi vill skapa en mötesplats, där man kan vila och bara vara, och det finns tyvärr inte utrymme för det i den lokalen vi befinner oss i idag. Vi vill även komma närmre naturen, men fortfarande finnas tillgängliga i stan, berättar Sara Lindlöf och fortsätter:
– Eftersom vi har ett så pass unikt utbud av både produkter och tjänster, så vill vi kunna visa det även för de som inte upptäckt oss än. Tyvärr får vi inte plats med allt som efterfrågas som det är nu.
Hit, till den f.d Tempolokalen går flytten. Foto: Camilla Lagerman
Flytten till den f.d Tempolokalen på Stadsskogen innebär en mycket större kostym för företaget. Den nya butiksytan kommer vara på hela 350 kvm, att jämföra med dagens 150. Dessutom kommer man få plats med en mycket efterlängtad träningslokal på ca 100-120 kvm, där man kommer kunna hålla kurser, men också hyra ut till andra som vill träna, eller ha konferenser och föreläsningar. Som tillägg till detta kommer det även finnas två ljudisolerade trimrum och två behandlingsrum för både hund och människa, ett frysrum, och den saknade fikahörnan kommer tillbaka.
– Det enda jag kommer sakna är att höra Eva sjunga för hundarna inne i trimmet, nu när det blir ljudisolerat, säger Caroline Karlsson och ler.
– Det blir lite förändringar, bland annat kommer vi byta namn eftersom det inte längre bara är hundar som vi inriktar oss mot, vi har många produkter och tjänster som riktar sig till andra djurslag samt människa. Men vi har inte riktigt bestämt oss för hur det nya namnet kommer lyda, skrattar Sara och fortsätter:
– Vi söker också en veterinär som vill ha sin praktik hos oss, så hör av er om ni vet någon.
Det är inte bara inomhusmiljön som innebär större möjligheter, med flytten får de även en stor upplyst träningsyta utomhus som också kommer ha en rastgård, dessutom finns planer på en grillplats.
Sara Lindlöf och hunden Kotten ser fram emot flytten. Foto: Camilla Lagerman
En annan nyhet är den ”svinnsmarta” hörnan, där man kommer kunna handla foder med kort eller utgånget datum, till ett reducerat pris.
– Det handlar om att ta tillvara på resurserna, vi vill minska matsvinnet och ta vara på det som fortfarande är fullt brukbart, säger Sara och fortsätter:
– Vi kommer också så långt det är möjligt att satsa på ekologiska varor, allra helst svenskt och lokalproducerat. Vi vill kunna erbjuda kvalitativa foder i alla prisklasser. Vi kommer fortfarande ha prisgaranti på bland annat foder i stan.
– Det här blir ju ett jätteprojekt, men vi tror att det kommer bli så himla bra. Så om man har en längtan efter att bidra till att skapa en mötesplats, så får man mer än gärna hjälpa till. Vi är extremt tacksamma för allt, litet som stort, avslutar Sara.
Lindesbergs Hundcenter har en facebooksida där man kan följa vad som händer.
Redan under veckan kommer en nyhet för alla hundar och hundägare som hejar på Chris Kläfford i Idol.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...