Ett glatt och härligt gäng är de som jobbar på Lindesbergs Hundcenter. Foto: Camilla Lagerman
Hundcenter flyttar norrut och breddar verksamheten
Sedan starten 2011 har Lindesbergs Hundcenter ständigt utvecklats och vuxit, inte bara personalmässigt, utan även när det gäller utbudet av såväl produkter som tjänster. Nu står de inför den största förändringen hittills, när de i februari flyttar en bit norrut, nämligen till den gamla Tempolokalen på Stadsskogen.
– Vi vill skapa en mötesplats, där man kan vila och bara vara, och det finns tyvärr inte utrymme för det i den lokalen vi befinner oss i idag. Vi vill även komma närmre naturen, men fortfarande finnas tillgängliga i stan, berättar Sara Lindlöf och fortsätter:
– Eftersom vi har ett så pass unikt utbud av både produkter och tjänster, så vill vi kunna visa det även för de som inte upptäckt oss än. Tyvärr får vi inte plats med allt som efterfrågas som det är nu.
Hit, till den f.d Tempolokalen går flytten. Foto: Camilla Lagerman
Flytten till den f.d Tempolokalen på Stadsskogen innebär en mycket större kostym för företaget. Den nya butiksytan kommer vara på hela 350 kvm, att jämföra med dagens 150. Dessutom kommer man få plats med en mycket efterlängtad träningslokal på ca 100-120 kvm, där man kommer kunna hålla kurser, men också hyra ut till andra som vill träna, eller ha konferenser och föreläsningar. Som tillägg till detta kommer det även finnas två ljudisolerade trimrum och två behandlingsrum för både hund och människa, ett frysrum, och den saknade fikahörnan kommer tillbaka.
– Det enda jag kommer sakna är att höra Eva sjunga för hundarna inne i trimmet, nu när det blir ljudisolerat, säger Caroline Karlsson och ler.
– Det blir lite förändringar, bland annat kommer vi byta namn eftersom det inte längre bara är hundar som vi inriktar oss mot, vi har många produkter och tjänster som riktar sig till andra djurslag samt människa. Men vi har inte riktigt bestämt oss för hur det nya namnet kommer lyda, skrattar Sara och fortsätter:
– Vi söker också en veterinär som vill ha sin praktik hos oss, så hör av er om ni vet någon.
Det är inte bara inomhusmiljön som innebär större möjligheter, med flytten får de även en stor upplyst träningsyta utomhus som också kommer ha en rastgård, dessutom finns planer på en grillplats.
Sara Lindlöf och hunden Kotten ser fram emot flytten. Foto: Camilla Lagerman
En annan nyhet är den ”svinnsmarta” hörnan, där man kommer kunna handla foder med kort eller utgånget datum, till ett reducerat pris.
– Det handlar om att ta tillvara på resurserna, vi vill minska matsvinnet och ta vara på det som fortfarande är fullt brukbart, säger Sara och fortsätter:
– Vi kommer också så långt det är möjligt att satsa på ekologiska varor, allra helst svenskt och lokalproducerat. Vi vill kunna erbjuda kvalitativa foder i alla prisklasser. Vi kommer fortfarande ha prisgaranti på bland annat foder i stan.
– Det här blir ju ett jätteprojekt, men vi tror att det kommer bli så himla bra. Så om man har en längtan efter att bidra till att skapa en mötesplats, så får man mer än gärna hjälpa till. Vi är extremt tacksamma för allt, litet som stort, avslutar Sara.
Lindesbergs Hundcenter har en facebooksida där man kan följa vad som händer.
Redan under veckan kommer en nyhet för alla hundar och hundägare som hejar på Chris Kläfford i Idol.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.