INSÄNDARE/DEBATT: ”Ungdomen är vår framtid”, ”Det är de unga som ska bygga framtiden”. Citat som vi ofta använder och som använts i alla tider. Det är naturligtvis så men om vi vill att våra barn och ungdomar ska värna vår demokrati så måste vi också se till att de har kunskaper och en förståelse för hur demokratin fungerar.
Ett bra sätt, tycker vi moderater, är att utbilda våra ungdomar i att jobba med elevinflytande i skolan i frågor som rör dem. Elevernas riksförbund arbetar för en demokratisk skola och utbildar elevråd i hela Sverige. Nu vill vi att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun ska besluta att även Lindesbergs elever ska få chansen att utbilda sig i praktisk demokrati. Om detta har vi skrivit en motion (förslag) till Kommunfullmäktige.
Det är säkert så att en del skolor redan arbetar med elevinflytande på olika sätt och det finns även med i skolplaner och t ex i ämnet samhällskunskap men vi tror att det arbetet kan förbättras avsevärt. Vi tror även på att högstadieskolor, gymnasier och vuxenutbildningen ska vara öppna för besök av politiska partier, i huvudsak av ungdomsförbunden. Politiken bör bli en naturlig del av skolan så att våra ungdomar tidigt får ta del av de olika politiska budskapen som finns där syftet bör vara att få fler engagerade ungdomar i det politiska arbetet än vad vi har idag.
I detta syfte bör även skolan och kommunens politiker samarbeta mer för att stärka det demokratiska arbetet genom t ex besök och gemensamma projekt. Det här har vi också motionerat om. Nu är det upp till den styrande majoriteten (S och C) att ta ställning till våra förslag.
Det vore konstigt om någon politiker, oavsett parti, inte tycker att dessa förslag är bra. Vi måste alla arbeta för att så många människor som möjligt engagerar sig i att värna demokratin för då blir den också stark.
För Moderaterna i Lindesbergs kommun
Lillemor Bodman
Emil Wellander
Pär-Ove Lindqvist
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).