INSÄNDARE/DEBATT: ”Ungdomen är vår framtid”, ”Det är de unga som ska bygga framtiden”. Citat som vi ofta använder och som använts i alla tider. Det är naturligtvis så men om vi vill att våra barn och ungdomar ska värna vår demokrati så måste vi också se till att de har kunskaper och en förståelse för hur demokratin fungerar.
Ett bra sätt, tycker vi moderater, är att utbilda våra ungdomar i att jobba med elevinflytande i skolan i frågor som rör dem. Elevernas riksförbund arbetar för en demokratisk skola och utbildar elevråd i hela Sverige. Nu vill vi att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun ska besluta att även Lindesbergs elever ska få chansen att utbilda sig i praktisk demokrati. Om detta har vi skrivit en motion (förslag) till Kommunfullmäktige.
Det är säkert så att en del skolor redan arbetar med elevinflytande på olika sätt och det finns även med i skolplaner och t ex i ämnet samhällskunskap men vi tror att det arbetet kan förbättras avsevärt. Vi tror även på att högstadieskolor, gymnasier och vuxenutbildningen ska vara öppna för besök av politiska partier, i huvudsak av ungdomsförbunden. Politiken bör bli en naturlig del av skolan så att våra ungdomar tidigt får ta del av de olika politiska budskapen som finns där syftet bör vara att få fler engagerade ungdomar i det politiska arbetet än vad vi har idag.
I detta syfte bör även skolan och kommunens politiker samarbeta mer för att stärka det demokratiska arbetet genom t ex besök och gemensamma projekt. Det här har vi också motionerat om. Nu är det upp till den styrande majoriteten (S och C) att ta ställning till våra förslag.
Det vore konstigt om någon politiker, oavsett parti, inte tycker att dessa förslag är bra. Vi måste alla arbeta för att så många människor som möjligt engagerar sig i att värna demokratin för då blir den också stark.
För Moderaterna i Lindesbergs kommun
Lillemor Bodman
Emil Wellander
Pär-Ove Lindqvist
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.