INSÄNDARE/DEBATT: ”Ungdomen är vår framtid”, ”Det är de unga som ska bygga framtiden”. Citat som vi ofta använder och som använts i alla tider. Det är naturligtvis så men om vi vill att våra barn och ungdomar ska värna vår demokrati så måste vi också se till att de har kunskaper och en förståelse för hur demokratin fungerar.
Ett bra sätt, tycker vi moderater, är att utbilda våra ungdomar i att jobba med elevinflytande i skolan i frågor som rör dem. Elevernas riksförbund arbetar för en demokratisk skola och utbildar elevråd i hela Sverige. Nu vill vi att Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun ska besluta att även Lindesbergs elever ska få chansen att utbilda sig i praktisk demokrati. Om detta har vi skrivit en motion (förslag) till Kommunfullmäktige.
Det är säkert så att en del skolor redan arbetar med elevinflytande på olika sätt och det finns även med i skolplaner och t ex i ämnet samhällskunskap men vi tror att det arbetet kan förbättras avsevärt. Vi tror även på att högstadieskolor, gymnasier och vuxenutbildningen ska vara öppna för besök av politiska partier, i huvudsak av ungdomsförbunden. Politiken bör bli en naturlig del av skolan så att våra ungdomar tidigt får ta del av de olika politiska budskapen som finns där syftet bör vara att få fler engagerade ungdomar i det politiska arbetet än vad vi har idag.
I detta syfte bör även skolan och kommunens politiker samarbeta mer för att stärka det demokratiska arbetet genom t ex besök och gemensamma projekt. Det här har vi också motionerat om. Nu är det upp till den styrande majoriteten (S och C) att ta ställning till våra förslag.
Det vore konstigt om någon politiker, oavsett parti, inte tycker att dessa förslag är bra. Vi måste alla arbeta för att så många människor som möjligt engagerar sig i att värna demokratin för då blir den också stark.
För Moderaterna i Lindesbergs kommun
Lillemor Bodman
Emil Wellander
Pär-Ove Lindqvist
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.