Det blir sportlovsfotboll i Lindesberg. Mellan måndag och torsdag arrangerar Socceragent.nu i samarbete med IFK Lindesberg en fotbollscamp för ungdomar förra 99-05. Platsen är Fritidsbyn och på plats kommer ett erkänt tränarnamn att finnas.
– Vi gör det här för att vi vill att ungdomarna i Lindesbergsområdet ska kunna spela mycket fotboll och vi vill göra det möjligt för dem, berättar Julian Lundberg från Socceragent.nu.
Tillsammans med IFK Lindesberg är det just Socceragent.nu som bjuder in till fotbollscamp under sportlovet. Bakom den nystartade fotbollsagenturen står Julian Lundberg, tidigare assisterande tränare i damallsvenska KIF Örebro och för tillfället huvudtränare i Nordvärmland i division 2.
Nu har Socceragent.nu tillsammans med IFK Lindesberg tagit initiativet till en fotbollscamp i Lindesberg. Bakom lägret står även SISU samt en rad företag, dessutom backas man upp av Örebros Fotbollsförbund. Fotbollscampen är planerad för sportlovsveckan och riktar sig till ungdomar mellan 12 till 18 år, med andra ord födda 1999-2005.
– Det här bara ett utav flera steg för oss. Vi vill arbeta mera på det här sättet och möjliggöra en professionell träningsstandard för ungdomarna under lovet. Steg ett är att göra det tillsammans med IFK Lindesberg, förklarar Lundberg.
UEFA-utbildad tränare med: ”Träning, taktik och teori”
Fotbollscampen startar på måndag och pågår därefter till torsdag, vilket betyder 20:e till 23:e februari. Alla träningspass kommer att äga rum i konstgräshallen vid Fritidsbyn och tillgång till både dusch och ombyte finns. Anmälan görs via IFK Lindesbergs hemsida, medlemmar har rabatterat deltagarpris, eller genom att besöka Socceragent.nu.
Till sin hjälp för att hålla i träningspass har IFK Lindesberg och Socceragent.nu tagit in Janne Sandberg. Sandberg är UEFA-utbildad för både ungdomar och vuxna, är ursprungligen från Stockholm och har tränat lag på många nivåer både på herr- och damsidan.
De fyra lägerdagarna på Fotbollscampen är schemalagda 8.45-15.00, men samlingen på måndag startar redan 8.30. Fotbollspassen är väldigt breda i sitt utbud och det kommer att finnas anpassad målvaktsträning med instruktörer på plats. Julian Lundberg berättar om upplägget.
– Vi kommer att hålla igång måndag till torsdag. Det blir både fotbollsträning så klart och sen kommer vi också att prata en del, både om det taktiska spelet och om teori.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.