Per Eriksson gläds åt det bygglov som Eriksson Fastigheter i Lindesberg fått för att bygga lägenheter vid Stadsskogen. Foto: Hans Andersson
Intresse för lägenheter vid gymmet
Det byggs som aldrig förr i Lindesberg. Nybyggda lägenheter sätter fart på bostadskarusellen. Men det avskräcker inte Per Eriksson. Nu ska Erikssons Fastigheter bygga 15 – 20 lägenheter – och det är bara början.
– Visst finns det en viss risk, när man bygger, men jag är inte orolig. Det finns ett tryck på bostadsmarknaden med bostadsbristen, säger Per Eriksson och berättar att folk redan hört av sig med intresse av att bo i kvarteret vid Ånäsvägen i närheten av gymmet på Stadsskogen.
Lindegym är också navet i det bostadsprojekt som Per Eriksson har en vision om. Han säger att gymmet utvecklats fantastiskt – både för dem som besöker det och för personalen. Nu är man snart uppe i 600 medlemmar.
– Robin Ljungkvist har verkligen utvecklat gymmet, säger Per Eriksson och tar som exempel träning för åldersgruppen 60 – 85 år och ett samarbete med Lindesbergs Cyklister. Det är bra snurr på gymmet.
Bygglovet är klart sedan två månader tillbaka – det gavs den 24 november – men det återstår en del steg innan en slutlig byggplan kan godkännas och bostäderna kan byggas på fastigheten Sköndal 17:3. Det handlar bl a om vissa brandskyddsåtgärder, för att man ska klara en säker utrymning. Ett s k tekniskt samråd med BMB-nämnden genomförs också – som det är brukligt för att kunna sätta igång bygget.
Om bygget kan sättas igång i år kan inflyttning ske någon gång nästa år. Här låg en gång i tiden Engströms Mekaniska och det är på den verkstadsstommen som man nu tänker bygga 15 – 20 lägenheter. Det blir en vit eller gul kåk på 2-3 våningar som ligger i souterräng. Det blir inglasade balkonger.
Så här blir det när fd Engströms Mekaniska byggs om till moderna bostäder. Bild: IRM Contracting i Kristinehamn AB
Som planerna ser ut börjar exploateringen med det här bostadshuset för att sedan ta ett hus i taget under sju, åtta år. I de senare husen kan det stegvis bli uppemot 48 lägenheter. Per Eriksson kan tänka sig att anlägga en pool för dem som bor i området. Han tänker sig att här finns personal som kan sköta den och också ge service till dem som bor där – ta hand om posten eller vattna blommorna, när man reser bort. Han tror också att det kan finnas behov av ett tryggare boende, framförallt för äldre, och pekar på att det finns sådana – gated community – på många håll i Europa.
Per Eriksson äger Lindegym och är lika drivande som Robin Ljungkvist som driver gymmet och som tidigare i LindeNytt utvecklade sin idé om ett gym inte bara för vältränade och starka:
– Det här ska vara ett gym för alla, oavsett om man är överviktig och vill träna för att gå ner i vikt, om man är pensionär eller hårdsatsar på någon idrott. Det är väldigt bra stämning här och det smittar av sig på alla, man både hjälper och hälsar på varandra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...