Per Eriksson gläds åt det bygglov som Eriksson Fastigheter i Lindesberg fått för att bygga lägenheter vid Stadsskogen. Foto: Hans Andersson
Intresse för lägenheter vid gymmet
Det byggs som aldrig förr i Lindesberg. Nybyggda lägenheter sätter fart på bostadskarusellen. Men det avskräcker inte Per Eriksson. Nu ska Erikssons Fastigheter bygga 15 – 20 lägenheter – och det är bara början.
– Visst finns det en viss risk, när man bygger, men jag är inte orolig. Det finns ett tryck på bostadsmarknaden med bostadsbristen, säger Per Eriksson och berättar att folk redan hört av sig med intresse av att bo i kvarteret vid Ånäsvägen i närheten av gymmet på Stadsskogen.
Lindegym är också navet i det bostadsprojekt som Per Eriksson har en vision om. Han säger att gymmet utvecklats fantastiskt – både för dem som besöker det och för personalen. Nu är man snart uppe i 600 medlemmar.
– Robin Ljungkvist har verkligen utvecklat gymmet, säger Per Eriksson och tar som exempel träning för åldersgruppen 60 – 85 år och ett samarbete med Lindesbergs Cyklister. Det är bra snurr på gymmet.
Bygglovet är klart sedan två månader tillbaka – det gavs den 24 november – men det återstår en del steg innan en slutlig byggplan kan godkännas och bostäderna kan byggas på fastigheten Sköndal 17:3. Det handlar bl a om vissa brandskyddsåtgärder, för att man ska klara en säker utrymning. Ett s k tekniskt samråd med BMB-nämnden genomförs också – som det är brukligt för att kunna sätta igång bygget.
Om bygget kan sättas igång i år kan inflyttning ske någon gång nästa år. Här låg en gång i tiden Engströms Mekaniska och det är på den verkstadsstommen som man nu tänker bygga 15 – 20 lägenheter. Det blir en vit eller gul kåk på 2-3 våningar som ligger i souterräng. Det blir inglasade balkonger.
Så här blir det när fd Engströms Mekaniska byggs om till moderna bostäder. Bild: IRM Contracting i Kristinehamn AB
Som planerna ser ut börjar exploateringen med det här bostadshuset för att sedan ta ett hus i taget under sju, åtta år. I de senare husen kan det stegvis bli uppemot 48 lägenheter. Per Eriksson kan tänka sig att anlägga en pool för dem som bor i området. Han tänker sig att här finns personal som kan sköta den och också ge service till dem som bor där – ta hand om posten eller vattna blommorna, när man reser bort. Han tror också att det kan finnas behov av ett tryggare boende, framförallt för äldre, och pekar på att det finns sådana – gated community – på många håll i Europa.
Per Eriksson äger Lindegym och är lika drivande som Robin Ljungkvist som driver gymmet och som tidigare i LindeNytt utvecklade sin idé om ett gym inte bara för vältränade och starka:
– Det här ska vara ett gym för alla, oavsett om man är överviktig och vill träna för att gå ner i vikt, om man är pensionär eller hårdsatsar på någon idrott. Det är väldigt bra stämning här och det smittar av sig på alla, man både hjälper och hälsar på varandra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...