”Jockes” storspel räckte inte, LIF föll med uddamålet

LIF Lindesberg gick ännu en förlust till mötes på lördagen. Trots en Joakim Bååk i högform föll man hemma mot IFK Ystad med knappa siffror. 25-26 skrevs slutresultatet till, efter att LIF putsat siffrorna i slutminuten.

Laddade för revansch efter nederlaget senast klev LIF Lindesberg ut starkt hemma i Arenan på lördagskvällen. Joakim Bååk inledde målskyttet mot gästande IFK Ystad redan i det första anfallet och brandgult trampade tidigt ifrån till 3-0. Efter att ha samlat sig via en timeout började gästerna att växa in, men det var LIF som behöll försprånget. Mycket tack vare ”Jocke” Bååks kreativitet i offensiven.

Efterhand tätade spelet till sig och hemmalagets produktion körde fast. Med tolv minuter spelat var så Ystad tillbaka målmässigt, men två snabba kontringsmål från Bashkim Gashi och Bååk tog LIF upp i ny ledning. Defensivt fortsatte man att imponera, bland annat tack vare en storspelande Sébastien Ehnevid. När Ystad till slut fick hål på målvakten till reducering 9-7 hade LIF hållit tätt i hela elva minuter.

– Vi var väldigt aggressiva bakåt, gav dem lite tid och gjorde det förmodligen ganska tråkigt för dem att spela. Framåt var vi bra strukturerade och hittade bra ytor, säger Joakim Bååk om LIF:s matchinledning.

– Det var bra över hela banan första 20 och vi var helt outstanding. Men fortfarande får vi lite för dåligt betalt, vi ska leda med fem-sex-sju bollar.

Ystads reducering var dock början på en vändning. Samtidigt som den brandgula offensiven tappade fart kunde gästerna gå från 9-6 till 9-12. Jacob Nelson bröt till slut den negativa trenden, när han två sekunder före halvtid dundrade in 10-12 för LIF.

”Får dåligt betalt för den handboll vi spelar”

Samme Nelson följde sedan upp med ytterligare en reducering direkt i upptakten av den andra halvleken. ”Jocke” Bååk kontrade in kvitteringen och tog sedan LIF upp i ledning 13-12 innan ens två minuter hunnit spelas. Ystad var dock lika kvicka med att vända tillbaka och två snabba mål tog gästerna upp i ny ledning.

Upptakten av halvleken präglades av ett öppet och intensivt spel med många dueller. LIF fick lite med sig från domarna, något som gjorde att publiken i Arenan vädrade sitt missnöjde. Målmässigt var Ystad fortsatt i förarsätet och man hade förhållandevis lätt för att bryta igenom i sina attacker.

Offensivt sett gick Bååk bet från straffpunkten, men Oskar Erixon tog revansch från samma position kort därpå. Med ett tätare försvar och en Ehnevid som stoppade avsluten kröp LIF närmare. Med nio minuter kvar att spela gav så Jesper Nilsson laget ordentlig kontakt med sitt 21-22.

Ystad svarade med att återigen rycka ifrån till en tremålsledning. LIF fick en sista chans att komma ikapp när man fick spela med en man mer, men utan att lyckas bryta igenom i attackerna. Två reduceringar tog ändå LIF upp till 25-26 i slutminuten. Närmare än så kom man dock inte, utan IFK Ystad plockade med sig de båda poängen.

– Vi får dåligt betalt för den handboll vi spelar. Vi gör vår kanske bästa match i år, summerar ”Jocke” Bååk.

Nere på undre halvan efter förlusten

Förlusten mot IFK Ystad var LIF:s tredje med uddamålet för säsongen. ”Jocke” ser dock stora skillnader mellan den här prestationen och de tidigare. 27-åringen upplever att LIF denna kväll faller på sin ineffektivitet, något som har flera förklaringar.

– Man får väl ge deras målvakt en stor eloge. Han är jäkligt duktig idag, även om man kan tycka att vi ska sätta dit mer lägen. Men han står i vägen för bollarna och det avgör idag, konstaterar ”Jocke” som själv svarade för sju mål och inte visade några tecken på sin axelskada.

– Det känns aldrig bra när man förlorar, men någonstans tycker jag att jag hittar spelet bättre. Jag har bestämt mig för att släppa på alla tömmar när det är match. Vi har lagt upp en plan att jag ska köra max två gånger i veckan, så hanterar vi skadan däremellan.

Till skillnad från ”Jocke” fortsätter LIF:s form att dippa nedåt. Lördagens förlust var lagets femte på de sju senaste matcherna och man är nu nere på tabellens undre halva. Brandgult placerar sig som åtta på blott nio poäng, en utveckling som ”Jocke” ger sin syn på.

– Vi har blandat och gett mycket mellan bra och väldigt dåliga prestationer. Vi har varit ganska ojämna och jag hoppas att vi kan bygga vidare på den här matchen, även om vi inte får med oss något. Kan vi prestera den här handbollen framöver så ser det bra ut.

Matchfakta LIF Lindesberg-IFK Ystad:
Resultat: 25-26 (10-12)
Publik: 557
Mål LIF: Joakim Bååk 7, Jesper Nilsson 4, Oskar Erixon 4, Bashkim Gashi 4, Jacob Nelson 2, Fatlum Ahmeti 2, Gustaf Ekström, Jesper Jakobsson

Övriga resultat från Allsvenskan:
Önnered-OV Helsingborg 28-26
Rimbo HK-Warta 30-28
Vinslöv-IFK Tumba 30-28
Country-VästeråsIrsta 31-26

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 21 november 2015 klockan 18:32


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt...
26 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-02-27

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

Integritetsöversikt

Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookie-information lagras i din webbläsare och används för funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats samt för att hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.

2025-10-03 04:27