Redan som liten plågades Joel av tankar om att något var fel på honom, och med åren kom han att må allt sämre. I tonåren började han självmedicinera med alkohol, något som med tiden ledde honom in i ett missbruk, och som 23-åring hamnade han på ett behandlingshem i Gagnef. På torsdag 24 februari kommer Joel till Hillstreet med sin föreläsning ”Men själen kan man inte gipsa”, som handlar om de tuffa åren.
– Det handlar om mina egna upplevelser av att inte må så bra, själen behöver något annat för att kunna tillfriskna och det har tagit väldigt många år för mig, berättar Joel.
Joel Lindeborg, då Andersson, växte upp i Lindesberg och var i ungdomen aktiv i en mängd olika föreningar och arrangemang på Musikhuset. Under ytan mådde han dock väldigt dåligt, något som han kämpat med ända sedan en mycket ung ålder.
– Man har ju väldigt mycket tankar och idéer i den åldern, men jag kände att jag slogs lite med mig själv, jag hade så mycket tankar inom mig som jag inte fick utlopp för och jag förstod inte varför jag mådde som gjorde, berättar Joel.
I takt med att han blev äldre upptäckte Joel att hans mående gick att självmedicinera med alkohol, men det slutade med att han som 23-åring hamnade på ett behandlingshem i Gagnef.
– Det var framförallt för att jag drack för mycket, men det visade sig att det i själva verket var ett symptom på något som var större, säger Joel.
Efter sammanlagt 1,5 år på behandlingshemmet var det dags för Joel att stå på egna ben och han bestämde sig för att lämna Lindesberg för gott och söka sig uppåt i landet.
– Jag flyttade till Borlänge och gjorde allt som jag trodde var rätt och som skulle hjälpa mig. Jag gifte mig, skaffade barn och jobbade med ungdomar, men jag mådde fortfarande inte bra, berättar han.
2014 föddes parets son och under de följande 10 månaderna var livet på topp, men sedan kom kraschen.
– Helt plötsligt var det som ett bottenlöst hål som inte gick att ta sig ur, och det var då som jag diagnostiserades med bipolär sjukdom. Jag pratar mycket om föräldrarollen i min föreläsning, det var kämpigt att vara förälder och samtidigt må så dåligt. Jag bar på mycket skam och kände att jag hade svikit min son.
Efter diagnosen fick Joel äntligen den hjälpen som behövdes och mediciner som faktiskt hjälpte. Som en utmaning till sig själv började han fundera på att föreläsa om sin resa, något som han gjorde verklighet av och nu kommer tillbaka till Lindesberg för att dela med sig av.
– Jag har upplevt så mycket tabu, men det är så många barn som mår dåligt och jag upplever att det inte alltid tas på allvar. Därför vill jag sprida budskapet genom att prata om mig själv och det jag har gått igenom, avslutar Joel.
Föreläsningen ”Men själen kan man inte gipsa” ges torsdagen 24 februari, klockan 18.00, på Hillstreet i Lindesberg.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.