Redan som liten plågades Joel av tankar om att något var fel på honom, och med åren kom han att må allt sämre. I tonåren började han självmedicinera med alkohol, något som med tiden ledde honom in i ett missbruk, och som 23-åring hamnade han på ett behandlingshem i Gagnef. På torsdag 24 februari kommer Joel till Hillstreet med sin föreläsning ”Men själen kan man inte gipsa”, som handlar om de tuffa åren.
– Det handlar om mina egna upplevelser av att inte må så bra, själen behöver något annat för att kunna tillfriskna och det har tagit väldigt många år för mig, berättar Joel.
Joel Lindeborg, då Andersson, växte upp i Lindesberg och var i ungdomen aktiv i en mängd olika föreningar och arrangemang på Musikhuset. Under ytan mådde han dock väldigt dåligt, något som han kämpat med ända sedan en mycket ung ålder.
– Man har ju väldigt mycket tankar och idéer i den åldern, men jag kände att jag slogs lite med mig själv, jag hade så mycket tankar inom mig som jag inte fick utlopp för och jag förstod inte varför jag mådde som gjorde, berättar Joel.
I takt med att han blev äldre upptäckte Joel att hans mående gick att självmedicinera med alkohol, men det slutade med att han som 23-åring hamnade på ett behandlingshem i Gagnef.
– Det var framförallt för att jag drack för mycket, men det visade sig att det i själva verket var ett symptom på något som var större, säger Joel.
Efter sammanlagt 1,5 år på behandlingshemmet var det dags för Joel att stå på egna ben och han bestämde sig för att lämna Lindesberg för gott och söka sig uppåt i landet.
– Jag flyttade till Borlänge och gjorde allt som jag trodde var rätt och som skulle hjälpa mig. Jag gifte mig, skaffade barn och jobbade med ungdomar, men jag mådde fortfarande inte bra, berättar han.
2014 föddes parets son och under de följande 10 månaderna var livet på topp, men sedan kom kraschen.
– Helt plötsligt var det som ett bottenlöst hål som inte gick att ta sig ur, och det var då som jag diagnostiserades med bipolär sjukdom. Jag pratar mycket om föräldrarollen i min föreläsning, det var kämpigt att vara förälder och samtidigt må så dåligt. Jag bar på mycket skam och kände att jag hade svikit min son.
Efter diagnosen fick Joel äntligen den hjälpen som behövdes och mediciner som faktiskt hjälpte. Som en utmaning till sig själv började han fundera på att föreläsa om sin resa, något som han gjorde verklighet av och nu kommer tillbaka till Lindesberg för att dela med sig av.
– Jag har upplevt så mycket tabu, men det är så många barn som mår dåligt och jag upplever att det inte alltid tas på allvar. Därför vill jag sprida budskapet genom att prata om mig själv och det jag har gått igenom, avslutar Joel.
Föreläsningen ”Men själen kan man inte gipsa” ges torsdagen 24 februari, klockan 18.00, på Hillstreet i Lindesberg.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.