På söndag spelar Sverige för en plats i volleyboll-EM. Inför den första av två playoffmöten mot Estland laddar landslaget upp i Halmstad. Med där finns förbundskaptenen Johan Isacsson, som precis avslutat torsdagens första träningspass.
Det är nu tre dagar kvar till den första EM-kvalmatchen. Hur går tankarna hos dig som förbundskapten?
– Jag försöker att göra killarna så spelklara som möjligt. Vi har haft ett break måndag och tisdag, i och med att vi låg tio dagar i Lund med tre träningsmatcher. Vi körde igång igår igen och normalt ligger jag på två till tre timmar på kvällspassen, men nu blir det max två timmar. Det är det som är det svåra med det här spelet. Man ska träna med kvalitet men utan att köra slut på spelarna, det är vad det handlar om dagarna innan match.
Ni öppnade landslaglägret med fem dagar i Lindesberg och har efter det varit i Örebro och Lund. Har du fått ut det du har velat från uppladdningen?
– Ja, det tycker jag. Periodvis har jag varit överraskad för det varit så pass bra på träningar och i delar av matcherna mot framförallt Vitryssland. Vi får hoppas att vi kan orka hålla i det.
Ni har spelat sex träningsmatcher, tre mot Norge och tre mot Vitryssland. Vad är din känsla efter genrepen?
– Det blir en annan kvalitet att få möta bättre motstånd och spela mot Vitryssland. Vi tog första segern i fredags när vi vann med 3-2, det är jag jätteglad över och det ger killarna självförtroende. Vi går in i det här EM-kvalet med just ett bra självförtroende, men utan att ha hybris.
Nu ställs ni mot Estland i ett avgörande playoff för att nå EM. Hur viktiga är de här matcherna för svensk volleyboll?
– Det är viktigt. Men sen går det inte att fundera på det innan den här matchen, utan vi ska se till vad vi har gjort bra hittills för att få till en sådan här avgörande match. Vi ska känna oss som utmanare. Jag har sagt att det är 40-60 till Estland, så vi är absolut inte favoriter här.
Det var 22 år sedan landslaget senast kvalade in till ett stort mästerskap. Varför har det varit en så lång väntan?
– Först och främst var det generationsväxlingar efter det senaste EM:et. Sen avgick Anders Kristiansson (dåvarande förbundskaptenen) som var en otrolig inspiratör och man har haft mindre resurser. Det är väl vad det har handlat om.
Vad talar för att ni ska lyckas nu och vad gör det här landslaget så bra?
– Dels är det Markus (Nilsson) som varit utlandsproffs de senaste tolv åren och som varit med under alla mina tio år i landslaget. Sen är det en ny generation som börjar ge frukt nu. Vi har haft problem tidigare, men har hittat en bättre balans och det här är ett komplett lag.
Kvalspelet mot Estland avgörs över två matcher. Hur fungerar det?
– Det är som poängen i Elitserien, du får tre poäng eller två poäng för dina segrar. Om vi säger att vi förlorar med 3-0 borta så måste vi därför vinna med minst 3-1 hemma. Då får vi fram ett avgörande golden set.
Att det är ett dubbelmöte gör det att ni lägger upp en speciell strategi?
– Det beror på hur man själv väljer att lägga upp det. Vi spelar ju borta först och avslutar hemma, med ett eventuellt golden set på hemmaplan och det är en fördel. Men det är jävligt viktigt att komma in i det tidigt och spela bra i den första matchen.
Imorgon reser ni till Tallinn för match ett. Vad vill du se från ditt lag på söndag?
– Att vi är aggressiva och spelar med självförtroende, det vill säga att vi tror på oss själva. Sen ska vi utmana och ta chanserna som kommer. Då blir vi farliga!
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.