Josefine Thörnkvist fortsätter att testas i den svenska landslagsdressen. På måndag reser pistolskytten till Tallinn och Estland, där junior-EM avgörs nästa vecka. Josefine åker med som enda svenska pistolskytt och Frövi-Lindesbergstalangen har enligt sin förbundskapten goda chanser på mästerskapet.
På måndag lyfter den svenska landslagstruppen i pistol och gevär mot Estland. Där väntar junior-EM, ett mästerskap som arrangeras i huvudstaden Tallinn. Sverige reser till mästerskapet med sju skyttar och bland dessa återfinns Josefine Thörnkvist från Frövi-Lindesberg Pistolskyttar.
Landslagsuttagningen har baserats på en ranking, där 17-åringen alltså slagit sig in. Tack vare det väntar nu deltagande på junior-EM och tävling inom kategorin sportskytte.
Grenen finns med på det olympiska programmet och är uppdelat i två moment. Det ena går under namnet precision, något som innebär att skyttarna siktar in sig mot en precisionstavla för att samla bästa möjliga poäng. Det andra momentet är ett snabbmoment och då gäller det att skjuta så precist som möjligt inom loppet av tre sekunder.
Allt som allt ska 60 skott avlossas, 30 inom vardera moment, och tävlingen är uppdelad i två dagar. Josefine kliver in på skjutbanan nästa torsdag och då är det dags att leverera. 17-åringen fanns med på mästerskapet även förra året, då resultatet inte blev fullt så lyckat.
– Hon sköt jättebra på träning, men tyvärr vart anspänningen under tävlingsmomentet för stor. Men Josefine har börjat att tuffa till sig. Hon har skjutit ett luftvapens-EM precis och har lärt sig väldigt mycket, förklarar Mikael Andersson som är ledare för de svenska pistolskyttarna.
Chanser till final: ”Har definitivt kapaciteten”
Just anspänningen är något som är starkt förknippat med precisionsgrenar. Pistolskytte är inget undantag, där pressen att prestera väger tungt på skyttarna. Andersson ger sin syn på nervernas inverkan i samband med ett EM.
– Det är en vanesak, alla har anspänning. Det gäller bara att lära sig att ignorera den. Många har lätt för att tänka ”gud vad nervös jag är”, men man måste kunna koppla bort det.
Vad gäller Josefine Thörnkvists chanser på junior-EM ger förbundskaptenen henne alla möjligheter till att lyckas.
– Vi får se vad som händer, det kan hända lite vad som helst väl på mästerskapet. Men hon har definitivt kapaciteten för att ta sig till finalen, menar Mikael Andersson.
För Josefines del färdas hon tillsammans med den övriga svenska truppen till Estland på måndag. Därefter väntar ett par dagar av förberedelser, innan hon själv kliver in i mästerskapet på torsdagen. Josefines resultat kommer att kunna följas via uppdateringar på Svenska Skyttesportförbundet.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.