Trots många medresta supporters och en röststark hjälp från läktarplats lyckades inte Lindesberg välta giganten i första matchen. Lindesberg kämpade och slet tappert men fick aldrig något bra grepp på hemmalaget. Framförallt så var det Katrineholms block och försvarsspel som skördade stora framgångar medan Lindesberg hade svårare att täppa till luckorna på egen planhalva.
Katrineholm vann matchen i tre raka set, men förutom starten på andra set när hemmalaget lyckades med allt så finns det ändå en del som lovar gott inför fortsättningen av matchserien. Lindesberg var med ganska länge i varje set men Katrineholm var i slutändan starkast idag när inte gästerna kommer upp i nivå.
Det råder inget tvivel för Ismo Peltoarvo, Lindesbergs tränare vad som saknades idag för att kunna rubba Katrineholm.
– I dag saknar vi en ledare på planen som kliver fram och tar tag i matchen, säger Ismo Peltoarvo.
Den intressanta frågan är ju varför man inte spelar sin bästa volleyboll när det är SM-final. nervositet?
– Vi är bra med från början i första set så jag tror inte att det är nervositet som det sitter i. Jag tycker att vi tar många felbeslut i matchen och är inte tillräckligt aggressiva, tycker Peltoarvo.
Jag ställde samma fråga till Sofie Lundberg i bilen på vägen hem och fick ett litet annorlunda svar.
– Jag tror att vi gick ut och spelade med lite för stor respekt för Katrineholm, säger Sofie.
Ytterligare en nyckel hittar Peltoarvo i serven.
– Vi sätter inte den press i serve som vi ska göra, utan vi gör några av deras spelare bättre än vad de egentligen är.
Katrineholm tränare Daiva Simokaitiene hade lättare att hitta ljusglimtar i tillvaron.
– Jag är jättenöjd med tanke på att det är första finalen och det är alltid spänt, nervöst och ovisst, säger Daiva.
Hon tycker även att matchen gestaltade sig som hon hade tänkt innan.
– Det var ungefär den matchbild som vi har haft i våra tankar och även förberett oss inför. Man vet redan innan att det inte kommer spelas så bra volleyboll i finalerna, utan det lag som krigar bäst vinner.
Något som imponerar på mig är att Katrineholm verkar kunna undvika underskattning trots att laget gått fram som en slåttermaskin under säsongen.
– Vi fokuserar på varje match oavsett resultat. Jag hade absolut inte förväntat mig att vi skulle vinna med 3-0 idag, jag förväntade mig en riktigt tuff match.
Slutresultat: 3-0 (25-15, 25-19, 25-19)
Poängplockare Katrineholm: Kristen Dealy 19, Nicole Koolhaas 11, Linn Nilsson 9, Milica Brankovic 6, Aida Rejzovic 6, Agne Zakaruskaite 5, Johanna Forsberg 1.
Poängplockare Lindesberg: Emily Stockman 10, Nadya Greseva 6, Tina Johansson 6, Sara Malmlöv 5, Britney Brown 2, Anna Rönnbäck 2, Sandra Hoikkala 1, Freja Morén 1.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.