Krister Selander, Ängsgården Åkeri AB, vet hur en pool ska fyllas. Med 9000 liter vatten i tanken fyller han upp pooler i en rasande fart, såväl med kallvatten som varmvatten.
Kanske står poolen står där hemma, ekande tom och sorgsen, trots värmen som hettar, och motivation för att låta den lille trädgårdsslangen fylla upp bassängen med flera tusen liter är inte överdrivet stor. Då kan man lyfta luren och slå en pling till Krister Selander, Ängsgården Åkeri AB, så kommer han med sin stora tank och på mindre än en halvtimme är poolen fylld och redo att ta sig an badsugna individer. Idén uppstod för flera år sedan, men det var till i år som Krister slog slag i saken.
– Jag byggde en tank till i år, och så har jag putsat till den så den ser snygg ut. Jag hade en förra året också, men den var inte så bra och lite för liten.
Eftersom det är Kristers första säsong som poolfyllare har han inte hunnit samla på sig några stamkunder ännu, men känner att behovet finns där. Krister fortsätter:
– Det har känts som ett vakuum på marknaden som jag nu täpper till. Alla ringer för första gången och det märks tydligt när det är fint väder, då blir det mycket mera. Blir det lite rött i temperaturskalan är intresset större.
Klockan har passerat tolv och Krister är på väg till dagens första poolfyllning. Han ska hem till familjen Nilsson som vill ha vatten i sin pool och det går undan när Krister kopplar på slangen och ställer i ordning efter konstens alla regler. Och när vattnet väl är på, då går det undan.
– 9000 liter varmvatten är fyllt på 20 minuter, det är dessutom dyrare at ta vatten ur egen kran, plus att man bara har en trädgårdsslang. Den här sprutar ut 60 000 liter i timmen.
Krister doppar temperaturmätaren i vattnet och konstaterar:
– 38 grader, det blir inte mer perfekt än såhär.
– Det är bättre att det är lite för varmt än för kallt. Det bir svalare och svalare för varje dag som går, det svalnar oftast fortare än vad det värms upp. Det är ju inte såhär varmt på nätterna.
Krister har märkt att han och hans tankbil är oerhört populära, framförallt hos barnen.
– Jag var och fyllde en pool, första dagen med kallvatten och andra dagen med varmvatten. Jag hann inte mer än rulla ut slangen innan de hade kastat sig i. Jag är minst lika populär som jultomten!
– Barn med simpuffar brukar stå och vänta när man kommer, tillägger han med ett leende.
Krister kollar temperaturen på vattnet ännu en gång, 41 grader är det uppe i nu. Det börjar närma sig slutet av påfyllningen och han går ner till lastbilen för att lyfta på flaket så man får ur det sista. Poolen är fylld och Kristers uppdrag här är avklarat.
– Så, nu har vi räddat sommarlovet åt några barn!
Lastbilen styrs åter mot Linde Energi där vattnet fylls på. Ytterligare en tank ska fyllas, det är fler som vill ha vatten i sin pool.
Fakta:
Ängsgården Åkeri AB gundades -86, och går genom Nora-Lindefrakt.
De kör återvinningstransporter, återvinning av miljö.
I dagsläget kör man lokalt och har sex stycken lastbilar.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.