Krister Selander, Ängsgården Åkeri AB, vet hur en pool ska fyllas. Med 9000 liter vatten i tanken fyller han upp pooler i en rasande fart, såväl med kallvatten som varmvatten.
Kanske står poolen står där hemma, ekande tom och sorgsen, trots värmen som hettar, och motivation för att låta den lille trädgårdsslangen fylla upp bassängen med flera tusen liter är inte överdrivet stor. Då kan man lyfta luren och slå en pling till Krister Selander, Ängsgården Åkeri AB, så kommer han med sin stora tank och på mindre än en halvtimme är poolen fylld och redo att ta sig an badsugna individer. Idén uppstod för flera år sedan, men det var till i år som Krister slog slag i saken.
– Jag byggde en tank till i år, och så har jag putsat till den så den ser snygg ut. Jag hade en förra året också, men den var inte så bra och lite för liten.
Eftersom det är Kristers första säsong som poolfyllare har han inte hunnit samla på sig några stamkunder ännu, men känner att behovet finns där. Krister fortsätter:
– Det har känts som ett vakuum på marknaden som jag nu täpper till. Alla ringer för första gången och det märks tydligt när det är fint väder, då blir det mycket mera. Blir det lite rött i temperaturskalan är intresset större.
Klockan har passerat tolv och Krister är på väg till dagens första poolfyllning. Han ska hem till familjen Nilsson som vill ha vatten i sin pool och det går undan när Krister kopplar på slangen och ställer i ordning efter konstens alla regler. Och när vattnet väl är på, då går det undan.
– 9000 liter varmvatten är fyllt på 20 minuter, det är dessutom dyrare at ta vatten ur egen kran, plus att man bara har en trädgårdsslang. Den här sprutar ut 60 000 liter i timmen.
Krister doppar temperaturmätaren i vattnet och konstaterar:
– 38 grader, det blir inte mer perfekt än såhär.
– Det är bättre att det är lite för varmt än för kallt. Det bir svalare och svalare för varje dag som går, det svalnar oftast fortare än vad det värms upp. Det är ju inte såhär varmt på nätterna.
Krister har märkt att han och hans tankbil är oerhört populära, framförallt hos barnen.
– Jag var och fyllde en pool, första dagen med kallvatten och andra dagen med varmvatten. Jag hann inte mer än rulla ut slangen innan de hade kastat sig i. Jag är minst lika populär som jultomten!
– Barn med simpuffar brukar stå och vänta när man kommer, tillägger han med ett leende.
Krister kollar temperaturen på vattnet ännu en gång, 41 grader är det uppe i nu. Det börjar närma sig slutet av påfyllningen och han går ner till lastbilen för att lyfta på flaket så man får ur det sista. Poolen är fylld och Kristers uppdrag här är avklarat.
– Så, nu har vi räddat sommarlovet åt några barn!
Lastbilen styrs åter mot Linde Energi där vattnet fylls på. Ytterligare en tank ska fyllas, det är fler som vill ha vatten i sin pool.
Fakta:
Ängsgården Åkeri AB gundades -86, och går genom Nora-Lindefrakt.
De kör återvinningstransporter, återvinning av miljö.
I dagsläget kör man lokalt och har sex stycken lastbilar.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.