Drömmen om Allettan lever, men efter
den tröga starten blir den bräckligare och mer otrolig för varje
tappad ledning och varje förlust. Om inte Lindlöven presterar
avsevärt mycket starkare resultat när serien nu går in i sin andra
och tredje fas är det raka väg tillbaka till fortsättningsserien
som gäller.
De tio lagen i grundserien av
Hockeyettan C ska möta varandra tre gånger innan allt kan summeras
lagom till lucia. Det innebär att man kan dela in serien i tre
tredjedelar med nio matcher vardera. När Lindlöven föll mot Tierp
på söndagseftermiddagen innebar det startskottet för seriens andra
vända.
En tredjedel som alltså inleddes tungt
med ännu en förlust (4-6), men som måste bli bättre än den
första. Avsevärt mycket bättre till och med.
För med fakta på bordet. Lindlövens
första tredjedel av serien räcker inte till spel i finrummet efter
jul och det är väldigt mycket mer än tabellplaceringen som
skvallrar om det.
Laget tog 11 av 27 poäng på de nio
första matcherna. Det är ett facit som måste förbättras avsevärt
under runda två och tre.
Det Lindlöven-lag som placerade sig
som fyra och med knapp marginal knep den sista Allettan-platsen ifjol
spelade ihop 49 poäng. Enkel matematik säger då att årets
upplaga för att nå den siffran (låt oss för exemplets skull säga
att det är ett poängantal som räcker även i år) måste ta 19
poäng per tredjedel i seriens andra och tredje fas.
Det är mer än sex segrar per nio
matcher. Ett vinnarspår som laget inte varit i närheten av den här
hösten. Ett vinnarspår som blir väldigt svårt att hålla sig fast
vid om man inte klarar att stänga till matcher där man skaffat sig
ledningen.
Faktum är ju att seriens andra
tredjedel inte heller fick någon hejdundrande start under söndagen.
Återigen tappade Lindlöven en klar ledning (3-1 efter en spelad
period) när man föll med 6-4 mot Tierp. Och återigen föll man mot
ett lag som huserar i toppen.
Det är ett annat faktum som man inte
kommer ifrån. För att ha en chans att ta sig till Allettan måste
man inte bara ta poäng av seriens sämre lag. Man måste vinna även
mot topplagen. Åker/Strängnäs, Hudiksvall, Enköping och just
Tierp parkerar i toppen för tillfället. Lindlöven har spelat
sammanlagt fem matcher mot detta motstånd med resultatet noll poäng.
Det säger sig självt, det finns
väldigt mycket som kan bli bättre.
Klyschor om att inte titta på
tabellen, ta en match i taget och kriga för varje poäng låter så
klart bra i det här läget, men det finns bara en sak att
konstatera. Lindlöven måste börja rada upp trepoängare och de
måste göra det nu.
Annars kan laget glömma allt vad spel
i Allettan heter och det oroväckande snart.
Mikael Mjörnberg
Chefredaktör Hockeyettan.com
Hockeyettan-bloggare Hockeysverige.se
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.