LIF körde över bottenlaget och säkrade kvalplatsen

LIF Lindesberg har säkrat en plats i kvalspelet mot Elitserien! Detta står klart sedan laget på lördagen fullständigt kört över Alstermo hemma i Arenan, via siffrorna 39-16 (17-5). Samtidigt föll Varberg i sin match och det innebär att LIF med en omgång kvar att spela redan säkrat kval mot Elitserieelvan.

Under sin formtoppade vår har LIF Lindesberg fått slita för flertalet av sina vinster. Så blev dock inte alls fallet på lördagen när Alstermo kom på besök. Inför den avslutande hemmamatchen i Allsvenskan hade LIF chansen att säkra kvalspel mot Elitserien, men då krävdes seger samt att övriga resultat gick vägen.

Mötet med det bottenkämpande Alstermo började tätt och avvaktande. LIF fick omedelbart ett bra grepp om motståndet med sin stabila defensiv, men framåt stötte man på en annorlunda utmaning. Redan från start valde gästerna att punktmarkera både Gustaf Ekström och Jesper Nilsson, som därmed fick ont om utrymme i offensiven. Duon kontrade dock in varsitt tidigt mål och LIF skaffade sig en tvåmålsledning.

Den ledningen skulle komma att växa. Först räddade Sébastien Ehnevid en straff och därefter skickade Jacob Nelson in 5-1, ett mål som kom med elva minuter på klockan. LIF-rycket höll även i sig och med 17 minuter spelat var avståndet uppe i sju bollar. En starkt bidragande faktor till det var lagets defensiv, som fortsatte att skörda framgångar.

– Grunden är att de som spelar längst fram i vårat försvar gör ett hejdlöst bra jobb. Deras spelare kommer inte innanför den streckade linjen. Vi gör ett fantastiskt jobb där med Jesper Jakobsson, Jesper Nilsson, Karlo och Fatlum, förklarar Herman Arenvang.

”Varit jättenära två år, fantastiskt skönt”

Tack vare defensiven såg LIF till att Alstermo inte alls kom till i sina attacker, samtidig som man själva öste in mål. Trots dubbla utvisningar höll laget ångan uppe och Ehnevid svarade för en ny straffparad. Halvtidssiffrorna skrevs till förkrossande 17-5 och vid samma tidpunkt kom även rapporterna om att Varberg förlorat sin match mot Skånela. Det innebar att LIF endast behövde hålla undan sin ledning, men laget öste på framåt.

– Vi hade ingen aning om det andra resultatet, utan gick på att det skulle vara målskillnad. Det kändes som att vi verkligen hade bestämt oss och försvaret är fantastiskt bra hela matchen, berömmer Sébastien Ehnevid.

Med en fortsatt hunger såg LIF till att göra den andra halvleken till en transportsträcka. Med tre snabba mål gick brandgult upp till 20-5, ett ryck som definitivt tog udden av Alstermo. Gästerna fick visserligen upp produktionen, men när Ehnevid efter 46 minuters spel lämnade plats för Niklas Jansson hade målvakten endast släppt tio bollar förbi sig.

Ersättaren Jansson klev även fram med två fina räddningar och visade klassen mellan stolparna. Matchens slutkvart öppnade upp sig åt båda håll, med mängder av mål. De flesta stod hemmalaget för och Freddy Lindblad satte punkt för målskyttet med sitt 39-16. LIF säkrade därmed de två poäng som krävdes och är klara för kvalspel mot Elitserien.

– Vi har jobbat för det här sen jag kom tillbaka till LIF Lindesberg. Vi har varit jättenära två år i rad, men nu är vi äntligen där och det känns fantastiskt skönt och fantastiskt kul!, strålar ”Sebban” Ehnevid efter slutsignalen.

”Skulle helst vilja ha Skövde”

Segern innebär att LIF förlänger säsongen och Herman Arenvangs sista dans med laget går därmed vidare. Tränaren hade inga tankar på att dagens match kunde vara hans sista hemma i Arenan, utan blickar istället fram mot vad som komma skall. Den säkrade kvalbiljetten är kulmen på flera års arbete.

– Det är fantastiskt skönt. Vi har försökt under så lång tid att komma till det här kvalet, de två tidigare säsongerna har varit liknande och vi grejar det nu på det tredje försöket, konstaterar Arenvang och förklarar vad som skiljer denna upplaga av LIF från tidigare.

– Dels att vi har de här två åren med oss, där vi lär oss saker hela tiden. En annan anledning är hur vi hanterar den här typen av match, hur vi fortsätter att spela och i sista minuten tar killarna stenhårt jobb i försvaret trots att det är klart. Sen är den viktigaste saken tror jag sättet som vi hanterar svåra situationer som grupp. Vi har ställts inför jättesvåra situationer och det har killarna tillsammans klarat av.

I och med vinsten över Alstermo höll LIF dessutom sin fantastisk form levande. Laget har sedan serien vände vunnit nio av tolv matcher, en positiv trend som Arenvang är stolt över.

– Det är ju kul att gå till ett kval. Men framförallt tycker jag att det är kul att gå till ett kval när vi är bra. Om vi hade kommit halvstukade är en sak, men nu har vi en utvecklingskurva som är jättebra och vi kommer in med en positiv känsla, förklarar tränaren.

Med en omgång kvar att spela av Allsvenskan står det klart att LIF landar på en fjärde plats. Det ger kvalspel mot Elitserieelvan, en matchserie som kommer att avgöras i bäst av fem matcher. Ricoh, Skövde, HIF Karlskrona och Aranäs slåss för tillfället i bottenstriden av Elitserien och det blir något av dessa lag som väntar för LIF. Kvalspelet börjar med match hemma i Arenan den 13:e april och Arenvang har sin favoritmotståndare.

– Jag skulle helst vilja ha Skövde. För där har vi en nära resa och vi har en historik där vi fått med oss publik dit. Det hade varit jätteroligt.

Matchfakta LIF Lindesberg-Alstermo:
Resultat: 39-16 (17-5)
Publik: 1120
Mål LIF: Oskar Erixon 9, Jesper Nilsson 7, Jacob Nelson 5, Fatlum Ahmeti 3, Freddy Lindblad 3, Jesper Jakobsson 3, Gustaf Ekström 3, Joakim Bååk 2, Bashkim Gashi 2, Sebastian Hammar, Karlo Seric

Övriga resultat från Allsvenskan:
Tyresö-OV Helsingborg 22-22
Önnered-Rimbo HK 31-36
Skånela-Varberg 32-22
VästeråsIrsta-Vinslöv 37-31
Country-IFK Tumba 30-31
IFK Ystad-Warta 27-22

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 19 mars 2016 klockan 18:32


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

I helgen har Lindlöven (på bilden från en tidigare seger) chansen att avgöra slutspelets kvartsfinal mot det gästande Boden. Två matcher spelas i Lindehov under lördag och söndag där hemmalaget hoppas på dubbla segrar. Arkivfoto: Hasse Persson

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.

7 mars 2025 klockan 08:30 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

De 412 besökarna fick vara med om en larmutrymning efter att inbrottslarmet pausat söndagens handbollsmatch. Foto: Timmy Lundegård

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.

23 februari 2025 klockan 19:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även...
15 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2025-05-22 04:38