LIF körde över bottenlaget och säkrade kvalplatsen

LIF Lindesberg har säkrat en plats i kvalspelet mot Elitserien! Detta står klart sedan laget på lördagen fullständigt kört över Alstermo hemma i Arenan, via siffrorna 39-16 (17-5). Samtidigt föll Varberg i sin match och det innebär att LIF med en omgång kvar att spela redan säkrat kval mot Elitserieelvan.

Under sin formtoppade vår har LIF Lindesberg fått slita för flertalet av sina vinster. Så blev dock inte alls fallet på lördagen när Alstermo kom på besök. Inför den avslutande hemmamatchen i Allsvenskan hade LIF chansen att säkra kvalspel mot Elitserien, men då krävdes seger samt att övriga resultat gick vägen.

Mötet med det bottenkämpande Alstermo började tätt och avvaktande. LIF fick omedelbart ett bra grepp om motståndet med sin stabila defensiv, men framåt stötte man på en annorlunda utmaning. Redan från start valde gästerna att punktmarkera både Gustaf Ekström och Jesper Nilsson, som därmed fick ont om utrymme i offensiven. Duon kontrade dock in varsitt tidigt mål och LIF skaffade sig en tvåmålsledning.

Den ledningen skulle komma att växa. Först räddade Sébastien Ehnevid en straff och därefter skickade Jacob Nelson in 5-1, ett mål som kom med elva minuter på klockan. LIF-rycket höll även i sig och med 17 minuter spelat var avståndet uppe i sju bollar. En starkt bidragande faktor till det var lagets defensiv, som fortsatte att skörda framgångar.

– Grunden är att de som spelar längst fram i vårat försvar gör ett hejdlöst bra jobb. Deras spelare kommer inte innanför den streckade linjen. Vi gör ett fantastiskt jobb där med Jesper Jakobsson, Jesper Nilsson, Karlo och Fatlum, förklarar Herman Arenvang.

”Varit jättenära två år, fantastiskt skönt”

Tack vare defensiven såg LIF till att Alstermo inte alls kom till i sina attacker, samtidig som man själva öste in mål. Trots dubbla utvisningar höll laget ångan uppe och Ehnevid svarade för en ny straffparad. Halvtidssiffrorna skrevs till förkrossande 17-5 och vid samma tidpunkt kom även rapporterna om att Varberg förlorat sin match mot Skånela. Det innebar att LIF endast behövde hålla undan sin ledning, men laget öste på framåt.

– Vi hade ingen aning om det andra resultatet, utan gick på att det skulle vara målskillnad. Det kändes som att vi verkligen hade bestämt oss och försvaret är fantastiskt bra hela matchen, berömmer Sébastien Ehnevid.

Med en fortsatt hunger såg LIF till att göra den andra halvleken till en transportsträcka. Med tre snabba mål gick brandgult upp till 20-5, ett ryck som definitivt tog udden av Alstermo. Gästerna fick visserligen upp produktionen, men när Ehnevid efter 46 minuters spel lämnade plats för Niklas Jansson hade målvakten endast släppt tio bollar förbi sig.

Ersättaren Jansson klev även fram med två fina räddningar och visade klassen mellan stolparna. Matchens slutkvart öppnade upp sig åt båda håll, med mängder av mål. De flesta stod hemmalaget för och Freddy Lindblad satte punkt för målskyttet med sitt 39-16. LIF säkrade därmed de två poäng som krävdes och är klara för kvalspel mot Elitserien.

– Vi har jobbat för det här sen jag kom tillbaka till LIF Lindesberg. Vi har varit jättenära två år i rad, men nu är vi äntligen där och det känns fantastiskt skönt och fantastiskt kul!, strålar ”Sebban” Ehnevid efter slutsignalen.

”Skulle helst vilja ha Skövde”

Segern innebär att LIF förlänger säsongen och Herman Arenvangs sista dans med laget går därmed vidare. Tränaren hade inga tankar på att dagens match kunde vara hans sista hemma i Arenan, utan blickar istället fram mot vad som komma skall. Den säkrade kvalbiljetten är kulmen på flera års arbete.

– Det är fantastiskt skönt. Vi har försökt under så lång tid att komma till det här kvalet, de två tidigare säsongerna har varit liknande och vi grejar det nu på det tredje försöket, konstaterar Arenvang och förklarar vad som skiljer denna upplaga av LIF från tidigare.

– Dels att vi har de här två åren med oss, där vi lär oss saker hela tiden. En annan anledning är hur vi hanterar den här typen av match, hur vi fortsätter att spela och i sista minuten tar killarna stenhårt jobb i försvaret trots att det är klart. Sen är den viktigaste saken tror jag sättet som vi hanterar svåra situationer som grupp. Vi har ställts inför jättesvåra situationer och det har killarna tillsammans klarat av.

I och med vinsten över Alstermo höll LIF dessutom sin fantastisk form levande. Laget har sedan serien vände vunnit nio av tolv matcher, en positiv trend som Arenvang är stolt över.

– Det är ju kul att gå till ett kval. Men framförallt tycker jag att det är kul att gå till ett kval när vi är bra. Om vi hade kommit halvstukade är en sak, men nu har vi en utvecklingskurva som är jättebra och vi kommer in med en positiv känsla, förklarar tränaren.

Med en omgång kvar att spela av Allsvenskan står det klart att LIF landar på en fjärde plats. Det ger kvalspel mot Elitserieelvan, en matchserie som kommer att avgöras i bäst av fem matcher. Ricoh, Skövde, HIF Karlskrona och Aranäs slåss för tillfället i bottenstriden av Elitserien och det blir något av dessa lag som väntar för LIF. Kvalspelet börjar med match hemma i Arenan den 13:e april och Arenvang har sin favoritmotståndare.

– Jag skulle helst vilja ha Skövde. För där har vi en nära resa och vi har en historik där vi fått med oss publik dit. Det hade varit jätteroligt.

Matchfakta LIF Lindesberg-Alstermo:
Resultat: 39-16 (17-5)
Publik: 1120
Mål LIF: Oskar Erixon 9, Jesper Nilsson 7, Jacob Nelson 5, Fatlum Ahmeti 3, Freddy Lindblad 3, Jesper Jakobsson 3, Gustaf Ekström 3, Joakim Bååk 2, Bashkim Gashi 2, Sebastian Hammar, Karlo Seric

Övriga resultat från Allsvenskan:
Tyresö-OV Helsingborg 22-22
Önnered-Rimbo HK 31-36
Skånela-Varberg 32-22
VästeråsIrsta-Vinslöv 37-31
Country-IFK Tumba 30-31
IFK Ystad-Warta 27-22

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 19 mars 2016 klockan 18:32


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga ...
30 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert ...
12 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-10-16 13:42