Efter en något trevande inledning i första halvlek med fler tekniska fel och en del missade lägen blev till slut returen mot lördagens vinnare en enkel match. LIF Lindesberg besegrar HK Varberg i kvällens allsvenska match med klara 41 – 32 efter 19 – 16 i halvlek.
I kvällens handbollsmatch i allsvenskan förväntade sig alla LIF-anhängare en rejäl revansch efter debaclet i lördags, då LIF Lindesberg inte gick att känna igen i förlustmatchen mot HK Varberg. När nu serien vänder fick Lindesbergslaget en omedelbara chans till revansch, en chans som man också tog. Relativt enkelt slogs till slut hallänningarna tillbaka med klara 41 – 32, efter 19 – 16 i halvlek.
Matchen började annars trevande, till och med lite nervöst från bägge håll och lagen följdes åt större delen av halvleken. Fortfarande efter 22 minuter var LIFs ledning bara ett mål. Då kom ett miniryck som förde upp hemmalaget till 18 – 13, innan laget återigen föll tillbaka och lät Varberg göra tre raka mål.
LIF började sedan andra halvlek ungefär som i lördags och efter fyra minuter hade laget drygat ut sin ledning till sex mål. Skillnaden ikväll var att den här gången släppte man inte in Varberg igen, utan behöll lugnet och stegade istället ifrån och hade som mest en ledning på elva mål.
Hur kan det vara en sådan skillnad på bara fyra dagar?
– Inget lag är så dåligt att det bara är att tro att man ska vinna, säger en för dagen belåten Ola Anto, assisterande tränare i LIF Lindesberg.
Han betonar hur viktigt det är att alltid vara ödmjuk inför uppgiften, något som laget lyckats bra med mot de bättre lagen tidigare under säsongen, och nämner bortasegern mot VästeråsIrsta och Skånela hemma som exempel.
– I lördags lyckades vi inte mobilisera den kraft och inställning som krävs inför varje match, säger Anto.
Försnacket inför matchen ikväll hade handlat mycket om just detta, att alltid vara förberedd och på det sättet minimera risken att gå på en mina, som den i lördags. Något som man efter niomålsvinsten ändå lyckades med, även om spelet stundtals kunde varit mycket bättre.
Nu har laget en dryg vecka på sig att förbereda sig för en rejäl holmgång då man åker till Märsta för att ta sig an ett mycket revanschsuget Skånela IF. Matchen spelas i Vikingahallen söndagen den 22 december med start klockan 16. Kan man få önska sig en tidig julklapp?
Målgörare LIF Lindesberg: Oskar Erixon 9, Ricky Nordahl 7, Fatlum Ahmeti 6, Jacob Nelson 5, Gustaf Ekström 4, Richard Eriksson 3, Sebastian Hammar 2, Albin Järlstam 2, Valon Istrefi 2 och Jesper Jacobsson 1.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.