Lif Lindesberg tog på lördagen en imponerande seger borta mot IFK Ystad. Trots tidigt underläge lyckades man ta sig tillbaka och vända matchen. Segersiffrorna skrevs till 26-25 efter stor dramatik.
I lördagsmötet borta mot IFK Ystad hamnade Lif Lindesberg tidigt i underläge. Hemmalaget lyckades dra ifrån till en 8-3-ledning och spelet stämde in alls för Lif.
– Vi spelar inte alls bra i början. Det var många tekniska fel och vårat försvarsspel var för dåligt, förklarar Herman Arenvang efter matchen.
Men trots den svaga inledningen är det en lycklig tränare, för underläget lyckades vändas till vinst. En vändning som kom som en effekt av en rad förändringar.
Vid ställningen 10-6 till Ystad valde Lif att ta av målvakten Sébastien Ehnevid och skicka in Johan Persson mellan stolparna. Det tillsammans med ett mer skärpt försvarsspel tog laget in i matchen.
– Ganska snabbt började vi få tag i mer bollar. Anfallsspelet var inte riktigt så bra som vi kan kräva. Men vi låg under med tre mål i halvtid, så det kändes rätt okej, berättar Herman.
Efter pausen lyckades man äta sig ikapp från underläget och även ta ledningen. Därefter känner Herman att Lif kontrollerar matchen, men att de hade svårt att stänga igen. Missade lägen och orsakade utvisningar gjorde att Ystad hängde med, och matchen blev en riktig nagelbitare in i det sista. Men Lif höll undan och vann med 26-25.
– Det var en väldigt skön seger. Ystad är en svår bortamatch och de har ett bra lag. De här två poängen blir viktiga framöver, konstaterar Herman.
Bland dagens starkast lysande spelare pekar Herman ut målvakten Johan Persson samt duon Ricky Nordahl och Gustaf Ekström. Men främst dedikerar han segern till laget som tillsammans kämpade sig tillbaka. Beslutsamheten och den mentala styrkan var det som gav laget säsongens fjärde seger.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.