Linde energi måste växa för att kunna klara sig i framtiden. Det menar verkställande direktören Anders Anté, som idag talade på Rotarys lunchmöte. Han säger att det idag finns många stora elaktörer som kastar blickar kommunens lilla energibolag. Den enda vägen för att hävda sig är att satsa på en utökning av verksamheten.- Om fem år ska Linde energi vara dubbelt så stort, säger Anders Anté. Vi har redan lagt bud på ett kraftverk i närområdet och fler kommer.
Energibranschen är stor och komplicerad. Sedan avregleringen har marknaden förändrats och de dominerande företagen äger nu stora delar av elnäten. Linde energi är en liten aktör som försörjer delar av kommunen med el och fjärrvärme med spillvärme från Billerud Korsnäs samt vattenkraft.
– Det står helt klart att i framtiden blir det än viktigare elen produceras på ett miljövänligt sätt, menar Anders Anté. Miljörapporterna som presenterats visar att klimatet redan är påverkat på grund av människans användning av fossila bränslen. Men lösningen på detta gigantiska problem måste ske eftertänksamt och i samråd länderna emellan.
Anders Anté tog utvecklingen i Tyskland som ett exempel på när snabba politiska beslut kan skjuta över målet. Kärnkraftverkens avveckling har lett till ökat kolanvändning trots att man satsar stora summor på förnyelsebar energi. I Sverige utgör Vattenkraftsutredningen ett bekymmer för de små vattenkraftverken som måste prövas mot miljöbalken. Resultatet har blivit att flera ägare funderar på att slå igen.
– Detta visar på att vi måste växa klokt och långsiktigt, säger Anders Anté. Lindeborna har idag låga energipriser och företaget går mycket bra. Förra året fick vi med 22 miljoner kronor i vinst. Om fem år ska vi tredubbla den siffran till kommunens bästa.
Receptet är, enligt Anders Anté, att satsa på industriprojekt och att köpa upp elnät samt kraftverk. Ett bud har lagts på Närkes Kils Elektriska och snart kommer energibolaget att tillverka processånga för ett industriföretag. Långtgående planer finns att leverera fjärrkyla till lasarettet.
– Linde energi kan inte lösa miljöproblemen i världen men vi kan påverka så att den lokala klimatpåverkan blir mindre, säger Anders Anté. Idag har vi 9 100 elkunder och det kommer att bli fler i framtiden.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.