FOTO: Hannes Feldin

Linde illa ute efter ny förlust

Efter kvällens andra semifinalförlust är uppförsbacken mycket stor för Lindesberg Volley. I hemmareturen mot Hylte/Halmstad nådde laget långa stunder inte alls upp till sin normala nivå. Linde stod upp bra i två set, innan gästerna relativt enkelt kunde ta hem de två avslutande till seger med 3-1. Segern innebar att Hylte nu leder med 2-0 i matcher.

Det blev förlust även i den andra semifinalen för Lindesberg Volley. Via 1-3 i set kom säsongens andra nederlag i Lindesberg Arena, något som samtidigt innebar stora problem i semifinalserien. Nu har Hylte/Halmstad kopplat ett jättegrepp och laget är endast en seger från final.

– Det känns inte roligt. Jag tycker att vi faller på våran servemottagning och vårat försvar, sen på slutet så gör de det bra, vi har svårt att döda bollen, summerar Emma Westerberg den tunga förlusten.

Den assisterande tränaren Oskar Jönsson Vikterlöf vill dock inte skylla förlusten alltför mycket på just servemottagningen. Där anser han att laget matchade Hylte bra, bortsett från det avslutade setet där man tappade allt. Istället menar han att Linde föll på ett alltför slarvigt spel, där varken offensiven eller defensiven höll normal klass.

I de två första seten stod Linde ändå upp bra. Från ett jobbigt underläge tog man sig tillbaka och pressade Hylte rakt igenom det första setet. Men mot slutet tappade Linde kontakten och föll med fem poäng. I det andra setet kopplade laget sedan direkt ett grepp, något man dock inte höll fast vid. Istället blev setet en riktig nagelbitare där Linde först kunde avgöra till ställningen 26-24.

Men där tog mycket av musten slut kändes det som. För i det tredje setet sprang Hylte ifrån till 13-20 och även Linde kapade den ledningen en aning föll man klart. När laget sedan tappade sin knappa ledning set fyra fanns ingen ork kvar. Jakten på Hylte blev för jobbig, vilket ledde till förlust med 18-25 och 1-3 i set totalt.

– De drar ifrån och vanligtvis brukar vi vara väldigt bra på att spela försvar och gå ikapp såna ledningar. Med idag funkar det inte för att vi spelar inte tillräckligt bra block och försvar. Vi är inte tillräckligt bra på att täcka upp och stressar fram mycket, menar Jönsson Vikterlöf.

I den första semifinalen var Linde bara tre bollar från seger. Den ledningen tappade man sedan och förlorade slutligen, men laget var ändå mycket nära att vinna. Den här gången var situationen en helt annan.

– Idag känner jag att vi är ganska långt ifrån. Vi har ingen riktig chans, mer än vi i mitten av alla set spelar vi okej och har chansen att göra något bra. Sen faller det ut i att det är någonting vi slarvar med hela tiden. Det känns lite slarvigt till höger och vänster tyvärr, det går inte i en SM-semi.

I och med förlusten är Linde nu i rejäl brygga. Ställningen i semifinalserien är efter kvällens match 2-0 till Hyltes favör, vilket innebär att laget kan stänga butiken på söndag. Då spelas den tredje semifinalen och lagen vänder tillbaka till Halland.

För Lindes del handlar det nu om att ladda om. Jönsson Vikterlöf talar om att det gäller att plocka fram det bästa av sitt spel och hitta vägar att störa Hylte. Imorgon tar laget träningsledigt och vilar upp sig, för att sedan dra igång igen med träning både fredag och lördag. Sedan rullar laget iväg redan på lördagen för att jaga den första av tre raka segrar.

– Ja vi måste vinna tre i rad. Och vinna tre i rad har vi gjort förut på säsongen så det går ju. Jag tror det mesta kommer hänga på om vi lyckas bli friska och krya och alla är pigga på söndag, funderar den assisterande tränaren.

– Just nu känns det tungt, eftersom vi förlorar idag. Sen vet vi att absolut ingenting är omöjligt och vi ska ge järnet. Vi vill ju väldigt gärna spela här hemma igen nästa tisdag, säger Emma Westerberg.

Matchfakta Lindesberg Volley-Hylte/Halmstad:
Resultat: 1-3 (20-25, 26-24, 18-15, 18-15)
Publik: 482
Semifinalserien: 0-2 i matcher

Övrig semifinal:
Engelholm-Svedala 2-3 (0-2 i matcher)

Publicerad 2 april 2014 klockan 21:05

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär ...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2025-07-04 22:43