Det unga företaget Lindesbergs Bygg tror på framtiden. När det växande bolaget behövde nya lokaler valde man att bygga nytt och stort och därigenom har ett toppmodernt företagshotell växt fram vid nya industrirakan med adress Bowlinggatan. Här huserar nu fem företag i olika branscher som berikar och hjälper varandra.- Det har blivit ett lyckat projekt, säger Johan Svensson, VD för Lindesbergs Bygg. Vi hade fullt uthyrt redan innan huset stod klart i april. Och att vi kan hjälpa varandra med jobben är en bra bonus.
Lindesbergs Bygg bildades 2007 av Johan Svensson och Jonas Blom. Företaget som växt snabbt har idag 18 anställda och många stora kunder som Kumla bostäder, Egeryds, Moelven, Lager 157 och Ljusnarsbergs kommun. För några år sedan började behovet av nya lokaler att bli stora då det behövdes både kontorsytor men framförallt en väl tilltagen uppställningsplats för arbetsmaterial.
– Vi köpte tomten här på industriområdet i februari 2013 och började bygga nästan på en gång, berättar Johan Svensson. Då hade vi tagit beslutet att bygga en större industrilokal där fler företag än vi själva kunde få plats.
Det toppmoderna huset är ritat av Roof arkitekter och är 1250 kvadratmeter stort. En tredjedel av ytan består av kontorsytor och resten är industrilokaler. Här hyr fyra olika företag sina lokaler idag. Det är logistikföretaget Trostek Transport, den internationella elkoncernen Midroc Electric, bilverkstaden Kallernäs bil och maskin samt Expertiss som jobbar med byggnation och personalutveckling.
– Vi behövde aldrig annonsera ut några lediga lokaler, säger Johan Svensson. Intresset var direkt väldigt stort för att hyra hos oss. Och det har blivit bra eftersom vi köper tjänster av varandra.
Johan Svensson, VD för Lindesbergs Bygg. Foto: Monika Aune
Lindesbergs bygg har själva ett stort kontor i byggnaden med fikarum och omklädning för hantverkarna. Bygget är också anpassat för att företaget ska kunna växa ännu mer i framtiden.
– Det rullar på bra nu, säger Johan Svensson. Vi har inte märkt av några finansdippar och jobben kommer i bra takt. Läget här är också väldigt bra. Logistiken fungerar väl och det är nära till allt.
– Vi är ett ungt gäng som ser stora framtidsmöjligheter här i Lindesberg. Företagshotellet var ett stort projekt som vi landar i just nu men det är inte otänkbart att vi satsar på något liknande koncept om några år.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.