Årets Företagsdag i Lindesberg inleddes nu på morgonen med rekorddeltagande vid kommunens och Företagarnas företagsfrukost. 92 personer lyssnade till bland andra Björn Nodén verksamhetsledare för ”Jobba i Västerås”. Arrangörer för dagen är Upplev Lindesberg och Lindesberg kommun och dagen fortsätter efter lunch med bland annat inspirationsföreläsning, miniutställning av UF-företag och avslutas sedan med en buffémiddag där flera företagare kommer uppmärksammas på olika sätt.
Företagsdagen 2013 är den första i sitt slag och förhoppningen från arrangörshåll är att den här dagen är startskottet till en tradition. Företagsdagen ska uppmärksamma företagandet i kommunen och på olika sätt visa uppskattning åt företagaren. Dagen syftar också till att bli en mötesplats där man får möjlighet att knyta kontakter under mer festliga former.
Dagens program
14.30 Insiprationsföreläsning
Björn Nordén fortsätter där han slutade vid morgonens frukost.
16.30 After-work. Mingel och erfarenhetsutbyte bland deltagarna. Minimässa med
nio stycken av Lindeskolans UF-företag.
18.30 Buffémiddag med underhållning från Kulturskolan Garnalia. Det blir både
stråkorkester och soulband.
Under kvällen kommer också flera företagare att uppmärksammas:
Årets företagare Strands Grafiska
Årets Gassel TAB
Årets Pionjär Linde Handelsträdgården
Aktivas Drake Egeryds Fastighetsförvaltning
Dessutom kommer också ytterligare två företagare att uppmärksammas genom att Upplev Lindesberg och Lindesbergs kommuns utsett pristagare i två nya kategorier; Unga entreprenörer och Årets eldsjäl.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.