Äntligen sprids det positiva vibbar kring Lindlöven. Efter uppehållet har laget hittat vinnarspåret, täppt igen defensiven och börjat visa allt det där som krävs för att bli ett framgångsrikt hockeylag. Det kanske inte räcker hela vägen, men Lindlöven har verkligen hittat rätt spår…
Jag älskar den där nerven som trepoängssystemet ändå kan ge. Den som gör att några raka framgångsrika resultat plötsligt kan få ett hopplöst läge att se ljust och lovande ut. Den där nerven som får fans att slitas mellan hopp och förtvivlan på ett nästan plågsamt vis.
Nu är det förstås mest mentalt. Några snabba framgångsrika resultat kan få det att se lite ljusare, mer hoppfullt ut för ett lag som hamnat långt på efterkälken och klackarna hamnar i supportertaken. Men tänker man som realist krävs det en större mängd likadana resultat på rad för att stora poängdifferenser ska kunna hämtas in…och ja, det händer i stort sett aldrig.
Ungefär just där befinner sig Lindlöven just nu. Hoppet lever plötsligt efter en framgångsrik vecka, samtidigt som cynikern och realisten i krönikören säger att det trots läget fortfarande är kört.
Med det sagt. Det känns som att Lindlöven hittat rätt spår den här gångna veckan. Eller kanske ännu mer korrekt uttryckt, Lindlöven har hittat rätt spår allt sedan uppehållet. Det pekar åt rätt håll på alla fronter. Man har inte bara vunnit fyra av fem kamper sedan vilan. Veckans matcher visar också på ett defensivt spel som tagit kliv framåt. Och med det kommer segrarna.
Klartext. Lindlöven släppte in ett enda mål veckan som gick. Ett ynka mål och då ska man betänka att Allettan-jagande Borlänge borta och topplacerade Tierp hemma knappast är några enkla fighter.
När man släpper in lite mål. Då vinner man för det mesta också matcher. Enkel matematik och fem friska poäng in på kontot.
Laget som på de 17 matcherna dessförinnan släppte in nästan 3,5 mål i snitt per match (en på tok för hög siffra om man ska ha något i en toppdiskussion att göra) släppte alltså bara till en enda puck på två matcher. Alexander Sahlin har visat sig från en riktigt fin sida i kassen och det finns all anledning till optimism för första gången under den här så här långt miserabla säsongen.
Lindlöven använde uppehållet på precis rätt sätt och fick även chansen att slicka såren och läka skadade spelare. Det har gett resultat. Det gör att supportrarna i alla fall kan tillåtas drömma med ögonen fästa på tabellen. Åtta poäng…det är ju ändå bara åtta poäng…
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.